Afganistan'da kanlı saldırı: 33 ölü

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar kentinde düzenlenen intihar saldırısında 33 kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 18.04.2015 - 12:49

Afganistan'da kanlı saldırı: 33 ölü

Nangahar Sağlık Şubesi Müdürü Nacibullah Kamaval yaptığı açıklamada, kent merkezinde düzenlenen saldırıdan sonra bölgedeki hastanelere 33 kişinin cesedinin götürüldüğünü söyledi. 

Kamaval, patlama nedeniyle yaralananların sayısının ise 100'den fazla olduğunu belirtti. Yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğunu belirten Kamaval, ölü sayısının artabileceğini dile getirdi.

Nangarhar Emniyet Müdürü Fazel Ahmad Şerzad, daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, bomba yüklü motosikletle kalabalık bir pazar yerinde düzenlenen intihar saldırısında 22 sivilin öldüğünü, 50 sivilin yaralandığını söylemişti.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, bir açıklama ile Nangarhar'daki saldırıyı kınayarak, saldırıdan kendilerinin sorumlu olmadığını öne sürdü. Taliban, daha önce de sivil kayıplarına neden olan saldırıları üstlenmemişti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

PAKİSTAN KINADI 

Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Nangarhar kentinde çok değerli hayatların yitirilmesine yol açan terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz" denildi. Açıklamada, sivillere yönelik böyle bir alçakça ve rastgele yapılan saldırının hiçbir mazereti olmadığını vurgulandı.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de saldırıyı kınayarak, terörizmin Afganistan ve Pakistan'ın ortak düşmanı olduğunu söyledi. Teröre karşı her iki ülkenin ortak adımlar attığını belirten Şerif, bu tür saldırıların teröristleri ve onları besleyen unsurları ortadan kaldırmak için verdikleri mücadeleyi etkilemeyeceğini kaydetti. 

Sayfa Yükleniyor...