Afganistan'da sonuçlar başabaş

Devlet Başkanlığı seçimiyle igili ilk açıklama Maliye Bakanı Zekilval'den geldi. Bakan, Karzai'nin oyların yüzde 68'ini aldığını duyurdu.

24.08.2009 - 21:51

Afganistan'da sonuçlar başabaş

Afganistan'da geçen perşembe günü yapılan devlet başkanlığı seçimi ile ilgili olarak Afganistan Seçim Komisyonu'ndan ilk açıklama geldi.

Seçim Komisyonu Başkanı Davud Ali Necafi'nin yaptığı açıklamaya göre oyların yüzde 10'u sayılmış durumda. Son duruma göre, mevcut devlet başkanı Hamid Karzai yüzde 40.6 oyla önde gidiyor. Karzai ile en yakın rakibi, Abdullah Abdullah arasındaki fark ise çok az; Abdullah şimdiye kadar seçilen oyların yüzde 38.7'sini topladı.

Komisyon açıklamasında, Kandahar'daki oyların sadece yüzde 2'sinin sayıldığı, Helmand Eyaleti'nde ise hiç bir oyun henüz sayılmadı bilgisine de yer verildi. Her iki bölgeden de yüksek oy bekleyen Karzai'nin, tüm oylar sayıldığında şu andakinden daha yüksek bir orana ulaşması olası görünüyor.   

Sayım işleminin önümüzdeki bir kaç gün içinde sonuçlanması bekleniyor.

Afganistan seçim kanununa göre, eğer adaylardan biri ilk turda oyların yüzde 50'sinden fazlasını alamamışsa, en yüksek oy alan iki aday ikinci turda yeniden yarışıyor ve bu tura en yüksek oy toplayan aday, devlet başknı seçiliyor.

KARZAİ TARAFI 'KAZANDIK' DEMİŞTİ
Seçimlerden sonra her iki aday da birinciliklerini ilan etmiş, Afganistan Maliye Bakanı Hazret Ömer Zekilval ise Karzai'nin oyların yüzde 68'ine yakınını aldığını öne sürmüştü.

Zekilval, başkent Kabil'de dün akşam iftardan sonra yaptığı açıklamada, Karzai'nin kuzey bölgeleri de dahil ülke genelinden destek aldığını söyleyerek, dolayısıyla sonucun, çatışmaların yoğun olduğu güney bölgelerinden gelebilecek bir yolsuzluk itirazından etkilenmeyeceğini ifade etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...