Afganistan'daki ABD askerleri bunalımda

Afganistan'daki ABD askerleri neden bu ülkede olduklarını sorguluyor. Çoğu karargahtan dışarı çıkmaya korkuyor ve sadece evlerine dönmenin hayalini kuruyor...

08.10.2009 - 13:51

Afganistan'daki ABD askerleri bunalımda

Afganistan’daki ABD birliklerinde dokuz aydır görev yapan iki din adamı, İngiliz Times gazetesine konuştu.

Vaiz Jeff Masengale ve Sam Rico, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin depresyonda ve hayal kırıklığna uğramış durumda olduğunu söyledi.

İki din adamı Kabil’deki askeri karargahtan verdikleri röportajda askerlerin psikolojisini şöyle özetledi: “Birçok asker hayatlarını nafile bir görev için riske attıklarını ve Afgan halkının kendilerine yardımcı olmak için hiçbir şey yapmadığını söylüyor. Çoğu depresyon ve umutsuzlukla boğuşuyor ve sadece ailelerine geri dönmek istiyorlar.”

BU SAVAŞI SONA ERDİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ
İki vaiz, hiç görülmemiş oranda askerin kendilerine yardım istemek için geldiklerini söylüyor:

“Çok sert görünen adamlar bile, bu çadırdan mabede gelip diz çöküyor. Net bir ilerleme ve amaç görememeleri onları büyük hayal kırıklığına sürüklüyor. En büyük sorular, ‘Bu savaşı sona erdirmek için ne yapmalıyız? Birini mi yakalamalıyız? Bir hedefe mi saldırmalıyız?’ ‘Taliban’ı durdurmak’ cevabı ise onları tatmin etmiyor, çünkü bunun neredeyse imkansız göründüğünü söylüyorlar.”

TEK İSTEKLERİ EVE CANLI DÖNMEK
Askerlerin Afganistan’a yardım etme isteklerini kaybettiklerini söyleyen vaizler, onların tek amacını şöyle özetliyor:

“Askerlerin tek istedği canlı bir şekilde evlerine, çocuklarına, eşlerine dönebilme ve hayatını burada kaybeden arkadaşlarını aileleri ile buluşmak”. Kendilerinin de burada büyük stres altında olduğunu belirten vaizler, mücadele için birbirlerinden güç aldıklarını söylüyorlar.

NEDEN BURADA OLDUĞUMUZU BİLMİYORUM
Times muhabiri, konuştuğu bazı Amerikan askerlerinin görüşlerine de yer veriyor.

20 yaşındaki Raquime Mercer hislerini şöyle anlatıyor: “Kaybolmuş durumdayız. Neden burada olduğumuzdan tam olarak emin değilim. Eğer burada yaralanacaksam veya öleceksem net bir amaca ihtiyacım var.”

37 yaşındaki çavuş Christopher Hughes, altı arkadaşını kaybetmiş ve iki kez bombalı saldırıdan kurtulmuş. Kendisine, “Bu görev gerçekten değerli mi?” diye sorulduğunda şöyle cevap veriyor: “Eğer görevin ne olduğunu bilseydim bu soruya cevap verebilirdim, ama bilmiyorum. Burada işlerin iyi gittiğini düşünen tek askerler ofiste çalışanlardır.”

DIŞARI ÇIKMAYA KORKUYORLAR
Birliğin ruh sağlığından sorumlu çavuş Erika Cheney de askerlerin durumundan endişeli:

“Yorgun, hayal kırıklığına uğramış ve korkmuş durumdalar. Birçoğu dışarıya çıkmaya korkuyor.”

Karargahlarda uykusuzluk ve öfke nöbetlerinin sıklıkla yaşandığı söyleniyor. Ruhsal durumu dışarıdaki görevlere dayanmalarına el vermeyen kişiler ise masa başı işlere yönlendiriliyor.

AFGANLAR BİZE YALAN SÖYLÜYOR
Askerlerin Afgan halkından yardım görememekten şikayetçi olduğu da haberde belirtiliyor. Uzman çavuş Eric Petty bu durumu şöyle anlatıyor:

“Onlara istedikleri bütün insani yardımı veriyorsun, ama yine de yalan söylüyorlar. Bölgede Taliban olmadığını söylüyorlar ve sen bölgeyi terk ettiğin anda onların evinden üç metre uzaklıkta vuruluyorsun.”

TEK KOLLA SAVAŞIYORUZ
Askerler sivillere zarar vermeme konusundaki uygulamalardan da şikayetçi ve bunun ellerini kollarını bağladığını söylüyorlar. Kendilerine bir evden ateş açıldığı zaman, elinde silah olan kişiyi görmeden karşılık verememelerini, tek kolla savaşmaya benzetiyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...