Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD'ye gitmeden önce düzenlediği basın toplantısında, Taliban'ın rehin tuttuğu 4 Türk mühendisini serbest bıraktığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türk mühendislerinin, şu anda Afganistan'daki Türk elçiliğinde bulunduğunu belirtti.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid de elektronik posta yoluyla basına yapılan açıklamada rehinelerin serbest bırakıldığını doğruladı.

Açıklamada "Taliban, Türk halkı ve Türk devleti ile iyi ilişkiler geliştirmek istiyor. Daha önce diğer 4 tanesi serbest bırakılan Türklerin geri kalan 4'ü de yetkili makamlara teslim edilmiştir. Bu Türk vatandaşlarının serbest kalmasında dost ve kardeş ülke Türkiye'nin Müslüman olması en önemli etken olmuştur" ifadelerine yer verildi.

Taliban adına dün yapılan açıklamada, 4 Türk rehinenin "yakında" serbest bırakılacağı belirtilmiş ancak tarih verilmemişti.

Afganistan'da faaliyet gösteren bir Türk şirketine bağlı olarak çalışan 8 Türk mühendis 21 Nisan'da helikopterle zorunlu iniş yaptıkları bölgede, Taliban militanları tarafından rehin alınmıştı.

Taliban diğer 4 Türk mühendisi ise geçtiğimiz hafta sonu serbest bırakmıştı.

4 REHİNE YURDA DÖNDÜ
Daha önceden serbest bırakılan 4 rehine bugün yurda döndü.

Kabil'den yola çıkan Erkan Kaya, Milayim Çelik, Nurettin Koştur ve Abdülbaki Aslanhan, İstanbul aktarmalı olarak Adana'ya ulaştı.

İç hatlar terminalinde beklenen 4 kişiden Çelik, Koştur ve Aslanhan çalıştıkları şirketin yetkilileriyle dış hatlar terminalinden çıkarak havaalanından ayrıldı.

Kendisini davul zurna ve Türk bayrağı ile karşılayan ailesi ve yakınlarının yanına gelen Erkan Kaya, burada yaptığı açıklamada, serbest bırakılmalarına sevindiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Afganistan Büyükelçimiz, oradaki polisler ve emeği geçenlerin hepsinden Allah razı olsun. Allah'a çok şükür aileme ve yakınlarıma kavuştum" dedi.