Afganistan'dan çekilme takvimi yok

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifakın 2011 yılında Afganistan'daki durumunu değerlendireceğini söyledi. Ancak Rasmussen, Afganistan'dan bir çekilme takvimi olmadığını vurguladı.

05.02.2010 - 15:23

Afganistan'dan çekilme takvimi yok

İstanbul'daki NATO Savunma Bakanları toplantısını değerlendiren NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan'da hem muharip güç, hem de Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi için desteğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.


Afganistan'dan çekilme için henüz bir takvim belirlenmediğini belirten Rasmussen, "İşimiz bitmeden çekilmeyeceğiz" dedi.

Rasmussen, ISAF'a katkıda bulunan 36 ülkenin, daha fazla asker göndermek için teklifte bulunduğunu belirterek, ''Bu, bugün burada temsil edilen ülkelerin bağlılığının ve dayanışmasının güçlü bir ifadesidir'' dedi.

Rasmussen, 2009 gibi zor bir yılın ardından 2010'da yeni bir canlılık yaşanacağını ve bu canlanmanın halihazırda başlamış olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''ISAF'a katkıda bulunan 36 ülke daha fazla asker göndermek için teklifte bulundu. Bu, bugün burada temsil edilen ülkelerin bağlılığının ve dayanışmasının güçlü bir ifadesidir. Şimdi on binlerce ilave güç Afganistan'a konuşlandırılıyor. Afgan Güvenlik Kuvvetlerinin hem sayısı, hem de kabiliyetleri artıyor. Afganistan'daki NATO Eğitim Misyonu hizmete hazır durumda ve Afganistan yönetimine geçiş bu yıl başlayacak.''

Afganistan'daki sivil çabaların da güçlendirilmesinin önemine işaret eden Rasmussen, Londra'da 70'e yakın ülkenin Afgan halkına desteklerini ifade ettiğini söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin de, yönetimini geliştirmeyi, yolsuzlukla mücadeleyi ve silahlarını bırakarak yeni bir yaşamı kabul eden militanlara el uzatmayı taahhüt ettiğini anımsatan Rasmussen, BM ve NATO'nun da, sivil misyon çerçevesinde sivil hayata destek için daha üst düzeyde işbirliğine girdiğini belirtti.

YÜZYILIMIZIN EN ÖNEMLİ OPERASYONU AFGANİSTAN
ABD Savunma Bakanı Robert Gates de NATO'nun Afganistan'daki operasyonlarını ittifakın 21. yüzyılındaki en önemli misyonu olarak niteledi. Gates, Afganistan'a ek asker gönderme kararı alan ülkelere teşekkür etmekle birlikte özellikle Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi konusunda hala desteğe ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Gates, Afganistan'da şu anda en büyük hedeflerinin Taliban'ın etkisini azaltmak olduğunu vurguladı ve başarıya ulaşacaklarından emin olduğunun altını çizdi.

Robert Gates ikili temaslarında ise İran konusunu gündeme getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...