Afrika Birliği Zirvesi "Sudan" gölgesinde sona erdi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde düzenlenen 25. Afrika Birliği Zirvesi'nin kapanış töreni gerçekleştirildi. Afrika Zirvesi'ne Sudan Devlet Başkanı hakkında çıkarılan "yurtdışına çıkış yasağı" damga vurdu.

Anadolu Ajansı 16.06.2015 - 11:05

Afrika Birliği Zirvesi "Sudan" gölgesinde sona erdi

Johannesburg kentinde Sandton Sergi Sarayı'nda düzenlenen törene ev sahibi olarak Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlaimini Zuma ve Zimbabve Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Robert Mugabe katıldı.

Uluslararası Ceza Mahkemesince (UCM) hakkında yakalama kararı çıkartılan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in durumuyla ilgili açıklamada bulunan Dlaimini Zuma, "Sudan bundan önce Afrika Birliği Zirvesi'ne katıldığı gibi buna da katılmıştır ve katılmaya devam edecektir. Afrika Birliği'nin UCM ile bir ilişkisi yoktur. Afrika Birliği bir devlet partisi değildir" dedi.

Evsahipliği yapan ülkenin Afrika Birliği'yle imzaladığı anlaşmaya sadık kalması gerektiğini anlatan Dlaimini Zuma, "Zirvenin yapıldığı mekan Afrika Birliği'nin mekanıdır. Coğrafi olarak ülkenin sınırları içerisinde bulunsa da
Güney Afrika'nın değildir" diye konuştu.

Zimbabve Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Mugabe de UCM'nin sivil toplum kuruluşu olduğunu ve dışarıda adaleti sağlamayı amaçladığını vurgulayarak, "Afrika Birliği, UCM'nin karargahı değildir" ifadesini kullandı.

Mugabe, UCM'nin Batı'nın para karşılığında kendisinden hizmet aldığı bir kurum olduğuna işaret etti.

Zirvenin çok şey vadettiğini belirten Mugabe, 10 yıllık planlamanın yapıldığını ve bunu icra edeceklerini dile getirdi.

Mugabe, gerçek bir Pan-Afrikan ruhuyla hareket ederek kadını toplumsal ekonomik kalkınmanın merkezine almak suretiyle hedeflerine ulaşacaklarını söyledi.

Ekonomik kalkınmanın önemine de vurgu yapan Mugabe, Afrika'da serbest ticaret bölgesi kurma çalışmalarının devam ettiğini bununla Afrika ticaretini ve kalkınmasını güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...