Ahmedinejad: 11 Eylül'de ABD parmağı var

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad BM Genel Kurulu'nda "11 Eylül saldırılarında ABD'nin parmağı olduğunu" söyledi. Bu sözler hem Genel Kurul'u, hem de New York sokaklarını karıştırdı.

24.09.2010 - 10:05

Ahmedinejad: 11 Eylül'de ABD parmağı var

Batı'nın, nükleer programı dolayısıyla topa tuttuğu isim İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu.

Ahmedinejad konuşmasında, "11 Eylül saldırılarının ABD'nin komplosu" olduğunu iddia edince hem Genel Kurul salonu, hem de New York sokaklarında gerginliğe neden oldu.

Ahmedinejad konuşmasında 11 Eylül saldırılarının, Ortadoğu'daki etkinliğini güçlendirmek ve İsrail'i savunmak için bizzat ABD tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine ilişkin komplo teorilerini gündeme getirdi.

İran lideri, ''11 Eylül saldırılarının sorumlulularına ilişkin bakış açılarından birinin güçlü bir terörist grubun başarılı bir şekilde Amerikan istihbaratı ve güvenliğinin bütün katmanlarını geçerek saldırıyı gerçekleştirmiş olduğu''nu anımsatarak, bunun Amerikalı devlet adamlarının destekledikleri ve savundukları görüş olduğunu öne sürdü.

Ahmedinejad'ın tepki çeken sözleri ise, saldırılarla ilgili ikinci görüşü açıklaması üzerine oldu:

''İkinci görüş, Amerikan hükümeti içindeki bazı unsurların, Amerikan ekonomisindeki gerilemeyi tersine çevirmek ve Siyonist rejimi korumak için Ortadoğudaki etkinliklerini güçlendirmek amacıyla bu eylemleri örgütlediği. Amerikan halkının büyük bölümü ve çoğu dünya halkı bu görüşe katılıyor.''

ABD'de dini grupların Kur'an yakma tehditlerine de değinen Ahmedinejad, ''bunun şeytani bir eylem olduğunu'' söyledi.

ABD'Lİ DELEGELER: İĞRENÇ BİR KONUŞMA
Ahmedinejad'ın sözleri daha bitmeden Amerikalı delegeler ve çok sayıda Batılı delege salonu terk etti. Amerikalı diplomatlar, konuşmayı "iğrenç" olarak niteledi.

New York sokaklarında da Ahmedinejad karşıtı gösteriler düzenlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...