NTV

Ahmedinejad ABD yolcusu

Anadolu Ajansı

Dünya

İran Cumhurbaşkanı, gelecek hafta BM'de yapılacak nükleer silahların yayılmasının önlenmesi antlaşmasının gözden geçirme toplantılarına gitmek üzere ABD'ye vize başvurusunda bulundu.

BM'de gelecek hafta nükleer silahların yayılmasının önlenmesi antlaşmasının gözden geçirme toplantıları başlayacak.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın toplantılara katılmak amacıyla bugün ABD makamlarına vize başvurusunda bulunduğu bilgisini aldıklarını söyledi.

BM'de 3-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacak toplantılar sırasında, daha önce İran'ı Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin başkanlığında bir heyetin temsil edeceği belirtilmişti. BM kulislerinde NPT antlaşmasına uymamakla suçlanan İran'ın lideri Ahmedinejad'ın büyük bir olasılıkla vize alıp ABD'ye geleceği ve toplantılara katılacağı konuşuluyor.

Bu arada İran'ın nükleer programına yönelik BM Güvenlik Konseyi'nin 4. kez yaptırım kararı almasını isteyen ABD ile Güvenlik Konseyi'nin diğer daimi ülkeleri (Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin) arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Kulislerde tarafların henüz kendi aralarında bir metin üzerinde uzlaşamadıkları belirtiliyor.