Ahmedinejad elçiliği sopayla ele geçirmiş

İran’ın Londra’daki Büyükelçiliği’ni 1984 yılında ele geçiren İslam karşıtlarının elinden alanlar arasında Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın da olduğu iddia ediliyor.

30.11.2009 - 10:43

Ahmedinejad elçiliği sopayla ele geçirmiş

İran’ın Londra’daki Büyükelçiliği 1984 yılında İslam Devrimi karşıtları tarafından ele geçirilmişti. O sırada elçilikte görev yapan İslam Devrimi yandaşları da ellerinde sopalarla elçiliği kanlı bir şekilde geri almıştı.

Bu olay o sıralarda gazetelere yansımış ve Daily Mail 27 Nisan 1984’de yandaki fotoğraf yayımlanmıştı. İran’ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a benzeyen kişi Ayetullah Hümeyni’nin posterlerini camdan sarkıtarak “Çok yaşa Hümeyni” diye bağırmıştı.

O sırada balkona çıkan kişi ve yanındakiler büyükelçiliği ele geçiren 11 eylemciyi hapsetmişti. Daha sonradan olayın bir görgü tanığı ise diplomatların ellerinde tahta ve demir sopalarla İslam devrimi karşıtlarını sorguladığını, İran’da yaşayan ailelerinin adlarını aldıklarını anlatmıştı.

Daha sonradan araştırmacı gazeteci Paul Foot protestocuların yedi saat boyunca sorgulanıp, işkence gördüğünü belirtmişti. Fakat protestocuları sorgulayan ve balkona çıkıp onların “işinin bittiği”ne dair işaretler yapan kişinin Ahmedinejad olup olmadığı açıklık kazanmamıştı.

1984 yılındaki İran Büyükelçiliği çalışanları listesinde de Ahmedinejad ismine rastlanmıyor. İran elçiliği önceki gün yaptığı bir açıklamada da Ahmedinejad’ın hiçbir dönem Londra’da bulunmadığını söyledi.

Ancak Daily Mail gazetesi 1984 yılında yayımlanan fotoğraf ile Cumhurbaşkanı’nın bugünkü fotoğrafını polislerin de kullandığı OmniPerception programında analiz ettirdi. Çıkan rapor iki fotoğraftaki kişinin de aynı olduğunu söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...