İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bir grup savaş gazisiyle görüşmesinde yaptığı konuşmada, nükleer enerji faaliyetlerine ve Batılı ülkeler ilişkilere değindi.

Batılı ülkelerin, nükleer enerji programından dolayı İran'a karşı izledikleri politikaları eleştiren ve bu ülkelere seslenen Ahmedinejad, ''Birileri, suçlama, hakaret, nezaketsizlik ve yalanla İran'ı devrimin değerlerinden geri adım atmaya zorlayacağını düşünüyorsa büyük yanlış yapıyor'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, Batılı ülkelerin yeni yaptırım tehditleriyle ilgili olarak da ''Tüm baskılara karşı kendimizi hazırlıyoruz. Haklarımızdan ve değerlerimizden bir adım bile geri atmayacağız'' dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkeleri, Tahran yönetiminden nükleer müzakere talebine olumlu cevap vermelerini istemişti.

Batılı ülkeler, nükleer enerji faaliyetlerini askıya almaması durumunda İran'a karşı yeni yaptırımların gündeme geleceğini açıklamıştı.

Tahran yönetimi ise nükleer enerji dosyasının kapandığını ve nükleer bir güç olduğu gerçeğinin kabul edilmesini istiyor.

Bu arada, İran'ın Batı ile müzakereleri de kapsayan güncelleştirilmiş yeni öneri paketinin bir hafta içinde açıklanması bekleniyor.