İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, cumhurbaşkanı seçimlerindeki rakiplerinin eleştiride ölçüyü kaçırdıklarını ve kendilerinin eleştirilmesine de tahammül edemediklerini söyledi.

Ahmedinejad, üniversite öğretim üyeleri ile din adamlarına hitaben yaptığı konuşmada, rakipleri tarafından 'haksız ve ağır' eleştirilere maruz bırakıldığını belirtti.

Ülkenin önde gelen bilim adamlarına seslenen Ahmedinejad, ''30 gazete sabahtan akşama kadar bu küçük kardeşinize karşı dilediğini yazıyor. Ben de dostlarıma müdahale etmemelerini söyledim ki, onlar özgürlüğün tadına varsın" ifadesini kullandı.

Rakiplerini ve muhalifleri tahammülsüzlükle suçlayan Ahmedinejad, ''Onlar bir gazetenin bile kendilerini eleştirmesine tahammül edemiyor'' dedi.

İran halkının ''deryada damla misali'' küçük bir üyesi olduğunu belirten Ahmedinejad, ''İran ve İran'ın ülkülerinden başka hiçbir aşkı olmadığını ve onlarsız hiçbir şeyin anlam ifade etmediğini'' söyledi.

12 hazirandaki cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olan reformcu Mir Hüseyin Musevi, Mehdi Kerrubi ile muhafazakar Muhsin Rızai, Ahmedinejad hükümetinin ekonomi ve dış politikalarını sert dille eleştiriyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Zahidan kentindeki seçim bürosuna silahlı saldırıda bulunulduğu bildirildi.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahidan'da Ahmedinejad'ın seçim bürosuna silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 3 kişinin yaralandığını duyurdu.

Seçim bürosundaki görevlilerle tartışan silahlı 3 kişinin Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren ifadeler kullandığı, afiş ve posterleri yırttığı daha sonra da oradakileri yaylım ateşine tuttuğu belirtildi.

Saldırıda yaralananlardan birinin 2 yaşındaki çocuk olduğu kaydedildi.

Güvenlik güçlerinin olay yerine intikaliyle saldırganların etkisiz hale getirilerek yakalandığı bildirildi.