İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in siyasi baskılarına rağmen Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, danışmanı ve dünürü İsfendiyar Rahim Meşai'yi 14 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterdi.

Suudi sermayeli El Arabiya televizyonunun internet sayfasındaki habere göre, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın, seçimlerde aday olan danışmanı İsfendiyar Rahim Meşai ile kamuoyu önüne çıkarak, seçim yasasını ihlal ettiği iddia edildi.

İran'daki seçim yasası, resmi görevi bulunan kişilerin, seçimlerde bir adayla birlikte görünmesine ve desteklemesine izin vermiyor. Seçim yasasını ihlal eden bir resmi görevli 6 ay hapis cezası ya da 74 kırbaçla cezalandırılıyor.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Arap ve İran Araştırmaları Merkezi Direktörü Ali Reza Nurizadeh, iddiaları abartılı bulduğunu söyledi. Nurizadeh, "Ahmedinejad'a kırbaç cezası olmayacak. Söz konusu haber abartılı ve saçmalık" dedi.

SON ANDA BAŞVURU
İran'da 14 Haziran'daki seçime katılıp katılmayacakları merak edilen eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın dünürü ve danışmanı İsfendiyar Rahim Meşai, son anda adaylık başvurusunda bulundu.

Hem Rafsancani hem de Meşai aşırı muhafazakarların kontrolündeki statükoya karşı çıkan isimler olarak biliniyor. 52 yaşındaki İsfendiyar Rahim Meşai, dünürü Ahmedinejad'ın ekonomi ve dış politikasını sürdüreceğini belirtiyor.

78 yaşındaki İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ise kazanması halinde İran'ın Batı'yla ilişkilerine ivme kazandırabilir. İki isimin kentli ve reformculara oy veren seçmenlerin desteğini almaları öngörülüyor.

KRİTİK TARİH 23 MAYIS
Ancak aday adayların cumhurbaşkanlığı seçimine katılmaları Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin kararına bağlı. 12 kişilik kurul, 23 Mayıs'a kadar kararını verecek.

Önemli siyasi aktörler olarak tanımlanan Rafsancani ile Meşai'nin adaylıklarının reddedilmelerinin kolay olmadığına işaret ediliyor.