NTV

Ahmedinejad'a bir kadın yardımcı daha

Anadolu Ajansı

Dünya

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad hukuktan sorumlu cumhurbaşkanı yardımcılığına Dr. Fatıma Bedagi'yi atadı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, cumhurbaşkanı yardımcılarından birini daha kadın adaylardan seçti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Ahmedinejad hukuktan sorumlu cumhurbaşkanı yardımcılığına Dr. Fatıma Bedagi'yi atadı.

Bedagi'nin, hükümet ve devlete bağlı birimler arasındaki uyum ile hukuki konulardan sorumlu olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, daha önce de bilim ve teknolojiden sorumlu cumhurbaşkanlığı yardımcılığına Nesrin Sultanhah'ı atamıştı.

Ahmedinejad'ın, Sağlık Bakanlığına atadığı Merziye Vahid Destcerdi de Meclisten güven oyu alarak İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk kadın bakanı olmuştu.

İran Cumhurbaşkanı, kadın bakan atamasıyla ilgili eleştirilere, ''Kadınlar eğitim, sağlık, yönetim ve iş gibi sosyal hayatın birçok alanında faaliyet gösteriyor. Üniversitelerdeki öğrencilerin yüzde 60 ila 70'ini kız öğrenciler oluşturuyor'' diye cevap vermişti.

''Kadınlar niçin bakan olmasın'' diye soran ve kadınların çok sayıda alanda daha başarılı işler yaptıklarının tecrübelerle sabit olduğunu belirten Ahmedinejad, kadınların sorumluluk kabul ederek büyük fedakarlık yaptığını, kadın bakan atamaktan gurur duyduğunu ifade etmişti.