Ahmedinejad’a saldırı yalanlandı

Reuters haber ajansı İran lideri Ahmedinejad’ın konvoyuna saldırı düzenlendiğini duyurdu. Ancak İran Devlet Televizyonu bu bilgiyi yalanladı, atılanın bomba değil, maytap olduğunu duyurdu.

04.08.2010 - 11:52

Ahmedinejad’a saldırı yalanlandı

Reuters haber ajansı ve Lübnan'daki Future TV, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın bulunduğu konvoya saldırı düzenlendiğini duyurdu. Ancak haberlerin tüm dünyada verilmesinin ardından İran devlet televizyonu Press TV, Ahmedinejad'ın makamının saldırıyı yalanladığını duyurdu.


Daha önce Ahmedinejad'ın konvoyuna bomba atıldığı bilgisi gelmişti ancak İranlı yetkililer, suikast girişiminin söz konusu olmadığını, konvoyun geçişi sırasında heyecanlı bir destekçinin, sevgi gösterisi için fişek patlattığını belirttiler.

Resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre patlatılan fişek, futbol karşılaşmalarında taraftarların kullandığı tipten.

İran basınında konuya ilişkin çelişkili haberler veriliyor.

Muhafazakar internet sitesi "khabaronline.ir", Hamedan kentine giderken Ahmedinejad'ın konvoyu yakınında bir el bombasının patladığını, Cumhurbaşkanının suikast girişiminden kurtulduğunu yazdı.

Site, Ahmedinejad'ın otomobilinin patlama yerinden 100 metre kadar uzakta bulunduğunu, saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına aldığını bildirdi.

Devlet televizyonu ise bir süre sonra bu haberi yalanlarken, diğer basın kuruluşları bölgede bir patlama olduğunu bildirdiler, ancak bunun nedeni hakkında çelişkili açıklamalar verdiler. Bazıları bunun fişek olduğunu duyurdular.

İngilizce yayın yapan resmi Press TV, Ahmedinejad'ın makamından bir kaynağın haberi kesinlikle yalanladığını ve "böyle bir saldırı olmadı" dediğini duyurdu.

Olayın ayrıntıları hakkında da çelişkili haberler yayımlandı. Yarı resmi Fars haber ajansı, cumhurbaşkanının konvoyunun geçtiği yola bir el bombası atıldığını, ancak bunun konvoy geçtikten sonra olduğunu bildirdi.

Hükümete ait Borna haber ajansı ise birilerinin konvoy geçtikten sonra fişek attığını bildirdi.

Yarı resmi İsna ajansı, konvoydan onlarca metre uzakta bir dumanın yükseldiğini gösteren bir fotoğraf servise koydu, ancak dumanın kaynağı hakkında açıklama yapmadı.

'İSRAİL SUİKAST AJANLARI GÖNDERDİ' DEMİŞTİ
Ahmedinejad Pazartesi günü yaptığı konuşmada, İsrail'in kendisine suikast düzenlemeleri için ajanlarını gönderdiğini söylemişti.

YARALILAR VAR
Bölgeden daha önce gelen haberlerde yaralananların olduğu, ancak Ahmedinejad'ın durumunun iyi olduğu belirtilmişti.

Ahmedinejad'ın iyi olduğu ve yara almadığı yönündeki bilgiyi, İran cumhurbaşkanlığı yetkilileri de doğrulamıştı.

KONVOYA BOMBA ATTILAR
Ahmedinejad'ın konvoyunun geçişi esnasında bir kişinin araçlara el yapımı bir bomba attığı ve bir kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti.

Bomba gazetecilerle cumhurbaşkanlığı yetkililerinin bulunduğu araca isabet etmişti.

SALDIRIDAN SONRA KONUŞMA YAPTI
İran devlet televizyonu ise, saldırıdan sonra Ahmedinejad'ın, Hamedan stadyumunda halka hitap ettiğini ve saldırıya değinmediğini duyurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...