İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''mevcut dünya koşullarında bölge ülkelerinin her alanda işbirliği yapmasının güvenlik ve barış için çok önemli olduğunu'' söyledi.

Ahmedinejad, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Tahran'da yaptığı görüşmede Tahran-Bağdat ilişkileri ile bölgesel konuları değerlendirdi.

''Bölge ülkelerinin başta ekonomi olmak üzere her alanda işbirliğine gitmeleri bir zorunluluktur'' diyen Ahmedinejad, ''İran, Türkiye, Irak ve Suriye arasında dörtlü işbirliği, barışın kalıcılığı ve kardeşliğin pekişmesi açısından çok önemli'' ifadesini kullandı.

İran-Irak ilişkilerini ''tarihi ve kardeşçe'' diye değerlendiren Ahmedinejad, iki ülkenin her alandaki işbirliğinin her geçen gün daha da arttığını kaydetti. Ahmedinejad, Irak'ın güvenliği sağlama ve kalkınma yolunda birbiri ardına önemli adımlar attığını ifade etti.

Talabani de Irak'ın yeniden imarındaki yardımlarından dolayı İran devleti ve halkına teşekkür ederek başladığı konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha geliştirilmesinin önünde hiçbir engel olmadığını belirtti. Talabani, iki ülkenin imkan ve potansiyellerinden en üst düzeyde istifade edilmesinin herkesin yararına olduğunu söyledi.

Ahmedinejad ve Talabani, Tahran ve Bağdat'ın askeri, siyasi, ticari, ekonomik, kültürel, güvenlik, eğitim, ulaştırma, enerji ve diğer alanlarda işbirliğini geliştirmeye kararlı olduklarını belirtti.

Tahran'daki resmi temaslarına bugün başlayan Talabani'nin dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani ve diğer üst düzey İranlı yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor.