Ahmedinejad’dan Noel mesajı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın İngiliz Channel 4 televizyonunda Noel mesajı yayınlandı. Ahmedinejad mesajında ABD’yi kabadayılıkla suçladı

Haberler 25.12.2008 - 18:26

Ahmedinejad’dan Noel mesajı

İngiliz Channel 4 kanalının 1993’ten beri sürdürdüğü alternatif Noel mesajları dizisi için bu sene yaptığı tercih tartışma yarattı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’dan Noel mesajı alan kanal, Yahudilerin tepkisini çekti. Ahmedinejad bugün yayınlanacak mesajında, ABD ve müttefiklerini ima ederek “İsa peygamber yaşasaydı, kabadayı, hırçın ve yayılmacı güçlere karşı çıkardı” diyor.

Ahmedinejad, mesajında ayrıca, dünyada yaşanan sorunların, liderlerin dinden uzaklaşmasından kaynaklandığını söylüyor.

İngiliz televizyon kanalları Kraliçe 2. Elizabeth’in geleneksel Noel mesajını yayımlarken, Channel 4, 16 yıldır farklı isimlerin mesajlarına yer veriyor.

Programın geçen yılki konuğu, Afganistan’da kolunu kaybeden bir İngiliz subaydı.

İngiltere’deki Yahudi kuruluşları, bu yıl Noel mesajı için daha önce İsrail’in haritadan silinmesi gerektiğini söyleyen İran liderininin seçilmesine tepki gösterirken, önde gelen insan hakları savunucularından Peter Tatchel, TV kanalının “bir despota görüşlerini yayabilmesi için yardımcı olduğunu” savundu.

Channel 4 yetkilileri ise, Ahmedinejad’ın mesajının Kraliçe’nin mesajıyla aynı saatlerde yayınlanmayacağını açıkladı.

Kanalın bir yöneticisi, “Orta Doğu’daki en güçlü devletlerden birinin lideri olarak Mahmud Ahmedinejad’ın görüşleri son derece önemli. Uluslararası ilişkilerde kritik bir döneme girerken, izleyicilerimize alternatif bir dünya görüşü sunmak için Ahmedinejad’ı seçtik” dedi.

Sayfa Yükleniyor...