İlişkili Haberler

İran medyasında yer alan haberlere göre, Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığındaki 10'uncu kabine döneminde karıştığı "mali suçlar" nedeniyle gözaltına alınan ve 15 milyon 350 bin dolarlık teminatı ödeyemediği için cezaevine konulan Bakayi hastaneye kaldırıldı.

Açlık grevi nedeniyle rahatsızlanarak hastaneye nakledildiği ileri sürülen Bakayi'yi, Ahmedinejad'ın ziyaret etmesine, "hastaların istirahatte olduğu" gerekçesiyle izin verilmediği belirtiliyor.

İran medyasında yer alan bir video görüntüde, hastane önünde açıklamalarda bulunan Ahmedinejad'ın, hastane yetkililerinin, "aldıkları emir nedeniyle", Bakayi ile telefon görüşmesine dahi izin vermediğini söylediği görülüyor.

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ahmedinejad'ın Basın Danışmanı Ali Ekber Cevanfikr, Bakayi'nin, "haksız" tutuklanmasına itiraz için açlık grevine başladığını ileri sürmüştü.

İran eski cumhurbaşkanlarından Mahmud Ahmedinejad'ın yardımcısı Hamid Bakayi görev yaptığı dönemde karıştığı "mali suçlar" nedeniyle gözaltına alınmış, 15 milyon 350 bin dolar tutarındaki para cezasını ödeyemediği için de 9 Haziran'da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.