Ahmedinejad'ın yerine adayını buldu

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı uzun süre önce gözden çıkardığı iddia edildi. Hamaney'in 2013'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sürpriz bir ismi cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtacağı belirtildi.

10.04.2012 - 11:01

Ahmedinejad'ın yerine adayını buldu

Alman Die Welt gazetesinde yer alan bir habere göre, İran dini lideri Ali Hamaney'in, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı iyice gözden çıkarmak için geçtiğimiz ay yapılan parlamento seçimlerini beklediği iddia edildi. Ahmedinejad'ın kız kardeşinin milletvekili seçilemediği hatırlatılan haberde, İran Cumhurbaşkanı'nın meclisteki desteğini kaybettiği vurgulandı. Hamaney'in Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı güven oylaması tehdidiyle baskı altında tuttuğu belirtildi.

Dini lider Hamaney'in 2013'te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise adayını şimdiden belirlediği savunuldu. Batı basını Hamaney'in 2013'teki seçimlerde cumhurbaşkanı adayının şimdiki meclis başkanı Ali Laricani olduğunu iddia ediyordu. Ancak Hamaney'in sürpriz bir ismi tercih edeceği belirtildi. Dini lider Hamaney'in kendisine sadık, aynı zamanda akrabası olan felsefe profesörü Gülam Ali Haddad Adel'i cumhurbaşkanı adayı göstereceği belirtildi.

OBAMA'NIN MEKTUBUNU ERDOĞAN İLETTİ
Haberde, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya ile İstanbul'da yapacağı nükleer pazarlıkta da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı tamamen devre dışı bıraktığı ileri sürüldü. ABD Başkanı Barack Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla, Hamaney'e bir mektup göndererek, İran'la nükleer sorunun siyasi yollardan çözümünü istediği belirtildi.

İRAN: URANYUM ÜRETİMİNE SINIR GETİREBİLİRİZ
İstanbul'da önümüzdeki cumartesi günü yapılacak nükleer müzakere öncesi İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi, Tahran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretimini sınırlandırabileceğini açıkladı.

İran televizyonuna konuşan Freidun Abbasi, İran’ın sadece tıbbi çalışmalarına yetecek miktarda yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyacı olduğunu söyledi. İran Kum kenti yakınlarında kayalıkların içine inşa edilen Fordo nükleer tesisinin kapatılmasına ise karşı çıktı.

DAVUTOĞLU: MÜZAKERELER İSTANBUL'DA
Suriye'deki sıcak gelişmeler sonrası Çin ziyaretini yarıda keserek Ankara'ya dönme kararı alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bugün yaptığı açıklamada, İran ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ile Almanya arasındaki görüşmelerin 14 Nisan’da İstanbul’da yapılacağını teyit etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Bölgemiz her türlü kitle imha silahından arındırılmalıdır” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...