AİHM '301'den' Türkiye'yi mahkum edebilir

Ermeni tezlerine desteğiyle tanınan Prof. Dr. Taner Akçam'ın Ankara'ya karşı AİHM'de açtığı ifade özgürlüğü davasının kararı 25 Ekim salı günü açıklanacak. Kararın Akçam lehinde çıkması bekleniyor.

18.10.2011 - 10:03

AİHM '301'den' Türkiye'yi mahkum edebilir

Taner Akçam, 2007 yılında AİHM'e başvurmuş ve Türk Ceza Kanunu'nun Avrupa kurumları tarafından da eleştirilen 301'inci maddesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddesine aykırı olduğunu savunmuştu.

'HRANT DİNK, 301 VE BİR SUÇ DUYURUSU'
Akçam hakkında, 6 Ekim 2006 tarihinde AGOS gazetesinde yayımlanan ve kendi imzasını taşıyan "Hrant Dink, 301 ve bir Suç Duyurusu" başlıklı makale nedeniyle TCK'nın 301'inci maddesi temelinde suç duyurusunda bulunulmuştu.

Konuyu, AİHM gündemine taşıyan Akçam, TCK 301'in Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin cezaların yasallığı, ifade özgürlüğü ve ayrımclıkla ilgili maddelerine aykırı olduğunu savunmuştu. Akçam, maddenin her türlü yoruma açık olduğunu, ifade özgürlüğüne kısıtlama getirdiğini ve ayrımclık yaratacak sonuçlar doğurabileceği tezlerini işlemişti.

AİHM, dava başvurusu hakkında Ankara'ya bir dizi soru yöneltmiş ve TCK 301'in hem 29 Nisan 2008 tarihinde yapılan değişiklik öncesi, hem de bu tarihten sonraki versiyonunun ayrıntılarını istemişti.

Mahkeme, pratikte devlet görevlilerinin gözünde "Türklük" ve "Türk milleti" kavramlarının anlamı ve bu kavramların nasıl yorumladığı konusunda Türk hükümetinden bilgi talebinde bulunmuştu.

AİHM Ankara'dan TCK 301'in Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu olup olmadığı konusunda görüşünü ve 29 Nisan 2008 sonrası TCK 301 temelinde başlatılan soruşturma ve dava sayısını da öğrenmek istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...