AİHM, KKTC mahkemelerini 'onadı'

KKKTC'ye izinsiz geçiş yapmaktan aldığı hapis ve para cezasını AİHM’e taşıyan Rum vatandaşı Eliade Protopapa, 19 yıl süren dava sonunda haksız bulundu.

Haberler - NTV Haber 24.02.2009 - 20:51

AİHM, KKTC mahkemelerini 'onadı'

Eliade Protopapa adlı Rum vatandaşı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Ankara'ya açtığı davayı keybetti. Dava kararında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yargı organları hükümlerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkmesi’nde yasal olduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler ara bölgede 1989'da düzenlenen bir gösteri sırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarına izinsiz geçiş yapmak isterken güvenlik güçlerince yakalanan ve 2 gün hapis ile para cezasına çarptırılan Eliade Protopapa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye aleyhine 1990'da dava açmıştı.

Protopapa, kendisine, kötü muamele yapıldığını, özgürlük ve güvenlik hakkının kısıtlandığını, adil yargılanmadığını, işlenmemiş bir suç için yargılandığını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mahkemeleri önünde itiraz şansının bulunmadığını ve Rum olduğu için kendisine ayrımcılık yapıldığını iddia etmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Protopapa'nın şikayetlerinin hiçbirine olumlu yanıt vermedi. Mahkeme, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  mahkemelerinin davacı hakkında verdiği kararın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumlu ve yasal olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...