AİHM Türkiye'yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Şırnak'ta 1993 yılında kaybolduktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan 6 kişiyle ilgili davada Türkiye'yi 265 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

17.04.2014 - 00:54

AİHM Türkiye'yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü beldesinde 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra kendilerinden haber alınamayan altı kişinin yakınları tarafından açılan davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşam hakkıyla ilgili maddesinin Ankara tarafından ihlal edildiği sonucuna vardı.

Silopi ilçesi Görümlü beldesi yakınlarındaki kırsalda 13 Haziran 1993 tarihinde PKK üyesi 150 kişilik bir grup ile Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerler arasında çatışma çıkmış, çatışmada 6 asker şehit olmuştu.

Çatışma sonrası güvenlik kuvvetleri tarafından gözaltına alınan 13 köylüden 7'si serbest bırakılmış, 6'sından ise haber alınamamıştı. Uluslararası Af Örgütü kaybolanlar için uluslararası çapta kampanya başlatmıştı.

Kaybolanların yakınlarının yargı önündeki dava başvuruları ise takipsizlikle sonuçlandı.

Ancak Ergenekon Operasyonu ile konu yeniden gündeme geldi. Ergenekon Operasyonu kapsamında 2009 yılında ifadesi alınan "ilkadım" kod adlı gizli tanık, söz konusu 6 kişinin infazını emreden komutanın adını vermiş ve işkenceyle öldürülenlerin Görümlü'deki askeri bölüğün bahçesine gömüldüklerini söylemişti.

Gizli tanık ifadeleri temelinde, aralarında bir generalin de bulunduğu altı subay hakkında Şırnak Cumhuriyet Savcılığı tarafından Haziran 2013'te suç duyurusunda bulunulmuş Yargıtay, "kamu güvenliği" gerekçesiyle davayı Ekim 2013'te Ankara mahkemeleri önüne taşımıştı. Dava süreci halen devam ediyor.

Kaybolanların yakınlarının 2006 ve 2010 yıllarında AİHM'ye yaptığı başvuru da bu hafta sonuçlandı. Strasbourg Mahkemesi, faili meçhul 6 kişi hakkında yeterli ve etkin soruşturma düzenlenmemiş olmasını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşam hakkıyla ilgili 2'inci maddesine aykırı buldu ve Türk hükümetini davacılara mahkeme masrafları da dahil olmak üzere toplam 265 bin Euro tazminat ödemekle cezalandırdı.

Türk hükümetinin karara itiraz için 3 aylık süresi bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...