AİHM'den gazete sansürü cezası

Ankara, 3713 No'lu Terörle Mücadele Kanunu temelinde gazete basım ve dağıtımı durdurmaktan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından bir kez daha suçlu bulundu. Türkiye 9 gazete ve dergiye toplam 13 bin 500 Euro tazminat ödeyecek.

29.01.2013 - 15:59

AİHM'den gazete sansürü cezası

AİHM, 2008-2009 yılları arasında değişik tarihlerde yayınları yasaklanan veya toplatılan 6'sı haftalık 3'ü günlük 9 gazetenin sahipleri, genel yayın müdürleri ve yazıişleri müdürleri tarafından açılan davalarda, Türk mahkemeleri tarafından bu gazeteler hakkında alınan basım ve dağıtım durdurma kararlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10'uncu maddesiyle uyuşmadığına hükmetti.

Konu hakkında 2009 yılında açıkladığı Ürper kararına atıfta bulunan AİHM, gazetelere yönelik bu tür yasaklamaları "demokratik bir toplumda gereksiz" ve "sansür" olarak tanımladı. AİHM'nin 20 Ekim 2009 tarihli Ürper kararında, "AİHM, gazete yayınlarının durdurulmasına yönelik kararların önleyici etkisinin, başvuranların ileride benzer makale ve haberler yayımlamasını engellemek ve mesleki faaliyetlerini aksatmak için üstü kapalı bir yaptırım anlamına geldiği sonucuna varır. AİHM, yerel mahkemelerin, kısa süreliğine de olsa, davacı gazetelerin basım ve dağıtımlarını durdurarak kendilerine verilen sınırlı takdir marjını aştığı ve basının demokratik toplumun gözlemcisi rolünü gerekçesiz bir şekilde sınırlandırdığı sonucuna varır. 3713 No'lu Kanun'un 6/5 maddesi temel alınarak gazetelerin tamamının ileriki basımlarını yasaklamak, demokratik bir toplumda 'gerekli' olan sınırlama kavramını aşmış ve sansürle aynı anlama gelmiştir" hükmünde bulunmuştu.

AİHM'nin bu kararı temelinde 3713 No'lu Kanun'un 6/5 maddesi 2 Temmuz 2012 tarihinde TBMM'de kabul edilen, yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi ve basın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesi konularında yeni düzenlemeler getiren 3. Yargı Reformu Paketi çerçevesinde yürürlükten kaldırılmıştı.

Türk hükümeti, karar gereği, "Bağımsız Demokrasi Sosyalizm İçin Yürüyüş", "Ezilenlerin Sosyalist Alternatifi Atılım", "Özgür Mezopotamya", "Günlük", "Siyasi Alternatif", "Özgür Görüş", Süreç", "Rojev" ve "Demokratik Açılım" adlı gazetelere toplam 13 bin 500 Euro manevi tazminat ve masraf ödeyecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...