'Aile şerefim için kuzenimi öldürmeliyim'

İsrail'deki Arap toplumundan bir gencin popüler bir internet sitesine "aile şerefi için kuzenini öldürmek istediğini" yazması, kadın kuruluşlarını harekete geçirdi.

Anadolu Ajansı 20.05.2009 - 12:38

İsrailli Araplar arasında ve Filistin'de yaygın olan namus cinayetleri toplumda bir yara olarak kalmaya devam ederken, İsrail'deki en büyük Arapça yayın yapan internet sitelerinden birine yollanan yazı, konuyu yeniden gündeme getirdi.

Haaretz gazetesinin "Panet" adlı Arap sitesinden çevirerek yayımladığı habere göre, siteye bir yazı yollayan Arap genci, "kuzenini öldürmeye niyetli olduğunu, böylece ailesini utançtan ve dedikodulardan kurtarmak ve onları temize çıkarmak istediğini" bildirdi.

Arap genci, "kuzeniyle konuştuklarını, dövdüklerini, ancak bunun işe yaramadığını" belirterek, "Kardeşlerim, yapmak istediğimin iyi bir şey olduğu konusunda ne dersiniz? Haklı mıyım? Dini açıdan onu öldürmeme değer mi, yoksa sadece korkutmalı mıyım?" diye sordu.

Yazının yayımlanmasından sonra sitenin editörleri, söz konusu kişinin "kızın babasının kendisinden bu işe müdahale etmemesini istediğini" bildirdiler ve ilgili tarafları, aileleri, eğitimcileri ve hatta dini liderleri, genç kızı öldürme niyetine sert bir yanıt vermeye çağırdı.

Şiddete Karşı Kadınlar Derneği, Kayan ve Hayfa'daki tecavüz mağduru kadınlarla ilgili Elsivar gibi kadın dernekleri ise Panet internet sitesi editörüne başvurarak, söz konusu kişinin yazısının derhal sayfadan kaldırılmasını, konunun polise intikal ettirilmesini istedi.

Resmi olmayan rakamlara göre İsrail'de namus cinayetleri sonucu 2005'te 13 kadın hayatını kaybetti. 2006'da bu sayı 9, 2007 ve 2008'de 6'şar oldu. Bu yılın ilk aylarında ise bu türden 3 cinayet kayıtlara geçti. Yine de bu rakamların "buzdağının sadece görünen yüzü" olduğunda birçok kadın örgütü hemfikir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...