Airbus THY'yi de uyarmış

Atlantik Okyanusu'na düşen Air France uçağının, hız göstergesinde sorun yaşanmış olabileceği söyleniyor. Airbus firmasının ise bu konuda THY'yi de uyardığı belirtildi.

Haberler - NTV Haber 08.06.2009 - 13:09

Fransız Hava Yolları'na ait Airbus 330 tipi uçağın geçen hafta Rio De Janeiro-Paris seferi sırasında okyanusa gömülmesine, hız ölçme cihazındaki hatanın neden olabileceği konuşuluyor.

Bu konuda, Airbus'un Türk Hava Yolları'nı da uyardığı ortaya çıktı.

İlk verileri değerlendiren uzmanlar, 228 yolcusuyla Atlantik’e gömülen Air France uçağının, uçuş bilgisayarına hatalı veri gönderen hız ölçme cihazı nedeniyle düştüğü konusunda birleşiyor.

Nitekim BBC’nin haberine göre, pitot tüpü olarak bilinen bu cihazlar konusunda Air France yetkilileri A330 ve A340 uçaklarında Nisan ayında sorun yaşadı ve Airbus'a bildirdi.

Airbus da bu uçaklar için tüplerin değiştirilmesine yönelik bir uyarı yayınladı. Air France 27 Nisan’dan bu yana tüplerin değiştirilmesi için çalışma yapıyordu.

Milliyet gazetesine demeç veren THY sözcüsü Ali Genç de, Airbus’tan Nisan ayında bu konuda bir tavsiye bildirimi yapıldığını doğruladı.

Sayfa Yükleniyor...