Geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerden zaferle çıkan Kadima Partisi’nin lideri olan ve İsrail’in Golda Meir’den sonraki ikinci kadın başbakanı olmak için mücadele veren Tzipi Livni, politikaya atılmadan önce İsrail Haber Alma Servisi Mossad için çalışan bir gizli ajandı. Bugün 50 yaşında olan Livni, gizli servis kariyeri ile ilgili pek çok bilinmeyeni 14 yıl önce politikaya yeni atıldığı dönemde verdiği bir röportajda anlatmıştı.

O tarihte ordu tarafından sansürlenen röportajın tam metni İsrail gazetesi Yediot Ahranot’ta yayınlandı. İsminin ‘L’ olarak yazıldığı röportajda Livni, aşk maceralarından ajanlığına ve sır perdeleriyle bölünen yaşamına kadar pek çok ilginç detaya yer veriyor:

Livni 22 yaşında gizli bir görev için Paris’e gitmişti... Görevi gereği, her ne kadar uzun ilişki istese de yaşayamıştı... “Romantik ilişkiler çiftlerin karşılıklı güvenini gerektirir. Elbette böyle bir ilişki içine giremezdim. Ama kurallara uyulduğu sürece kısa süreli ilişkilerin zararı olmazdı. Bu biraz kendinizi, ağzınızı sıkı tutmak için içkiden uzak durmaya zorlamaya benziyor.”

Livni’nin en yakınları bile ne yaptığını bilmiyordu... “Babam Paris’e beni ziyarete geldiğinde, bu kadar başarılı bir öğrencinin Avrupa’da neden ‘zamanını boşa harcadığını’ bir türlü anlayamadı.”

’İKİ YÜZLÜ’ HAYAT
Livni, Mossad’da çalışmayı ‘iki yüzlü’ hayata benzetiyor: “Bir taraftan çok gurur duyduğum işler yapıyordum, İsrail’in savunmasıyla bağlantılı özel kuvvetlerin bir elemanıydım. Ama diğer taraftan ağzımı kapalı tutmak ve bu konuda kimseye bir şey söylememek zorundaydım.”

Bu durum özellikle 1982’de İsrail’in Lübnan’ı işgal ettiği savaş sırasında aldığı özel görevlerde söz konusu olmuştu.

SUİKASTE VARIM
Özel ajan olduğu için doğal olarak insan öldürmeyi kabul etmişti... “Birini öldürmek ya da suikast tam anlamıyla yasal olmasa da bu işi ülkeniz için yapıyorsunuz meşrudur.”

Ajanlık kariyerinin dört yılını, Mossad’ın elit vurucu timi ‘Süngü’de geçirdi. O günlerde üstlendiği gizli görevlerde korku ve endişeye kapıldığını inkar etmedi... “Hayat devam ediyor ve herkes kendi rolünü oynuyor. Ama zordu. Her zaman adrenalin yüklüsünüz. Zamanımın çoğunluğunu normal insanların asla yapmayacağı, garip işler yaparak geçirdim. Tüm doğallığımı yitirdim. Her an tetikte ve hesaplı olmak zorunda kaldım. Gazete almaya gittiğimde bile arkamda birinin olup olmadığını kontrol ediyordum.”

HERKESE GÖRE İŞ VARDIR
Mossad’ın 1980’li yıllarda gerçekleştirdiği en büyük operasyonlardan biri, İsrail’in nükleer sırlarını uluslararası medyaya sağlayan teknisyen Mordehay Vanunu’nun ‘bal kapanı’yla (kadın casusla hedefin baştan çıkarılarak yakalanması) yakalanmasıydı. Böyle bir görev ona hiç teklif edilmiş miydi? “Eğer bana ülkem için biriyle yatağa girip girmediğimi soruyorsunuz cevabım hayır. Ama böyle bir şey istenseydi, nasıl bir cevap vereceğimi bilemezdim ama ofiste (Mossad) herkes için uygun iş vardır.”