'Akdeniz mutfağı' kültürel miras oluyor

"Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü" UNESCO'ya İtalya'nın yaptığı başvuru sayesinde, Akdeniz mutfağı kültür mirası olarak tanınabilir.

Haberler - NTV Haber 24.08.2010 - 15:40

'Akdeniz mutfağı' kültürel miras oluyor

"Akdeniz mutfağı" kültürel miras listesine giriyor. UNESCO, İtalya'nın başvurusunu Kasım ayındaki toplantıda kabul ederse, ülkeler bu mutfağı koruma altına alacak ve Akdeniz mutfağı kültürel miras listesine giren ilk "diyet" olacak.

Taze meyve-sebze, balık ızgara ve bol zeytinyağını içeren Akdeniz mutfağının bu listeye alınması için başvuruyu İtalya, Yunanistan, İspanya ve Fas'ın da desteğiyle yapmıştı.

Diyetin kalp ve damar hastalıklarıyla kanser riskini azalttığını öne süren İtalya, ortalama yaşam süresini de artırdığını iddia ediyor.

Başta Tarım Bakanı Giancarlo Galan olmak üzere İtalyan yetkililer UNESCO'ya yapılan başvurudan olumlu sonuç çıkacağını düşünüyor.

Akdeniz mutfağının kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel bir bilgi olmanın dışında, dünyada tek olduğunu ve bu yüzden UNESCO tarafından korunmaya layık bulunacağı iddia ediliyor.

UNESCO ise kararını henüz vermiş değil. Akdeniz mutfağının kaderi Kasım'da Nairobi'de yapılacak olan toplantıda belli olacak.

UNESCO Komitesi'nin leyhte oy vermesi durumunda, "Akdeniz mutfağı " kültürel miras listesinde yer alan ilk "diyet" olacak.

Sayfa Yükleniyor...