Akdeniz'de birliğe İsrail-Filistin engeli

Açıklama projenin de sahibi olan Fransa'nın Dışişleri Bakanı'ndan geldi: Ortadoğu'daki durum açıklığa kavuşmadığı sürece bir ilerleme kaydetmek epeyce zor olacak.

Anadolu Ajansı 20.05.2009 - 22:14

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bir yıl önce ortaya atılan Akdeniz için Birlik projesinin İsrail-Filistin çatışması yüzünden tıkandığını açıkladı.

Kouchner, Meclis'teki Dış İlişkiler Komisyonundaki açıklamasında, ''Akdeniz için Birlik'in tıkandığını söylemekten üzgünüm'' ifadesini kullandı ve Birlik için Büyükelçiler arasındaki birkaç görüşme girişimi dışında bu konuda bir gelişme kaydedilmediğini söyledi.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırı sonrasında barış sürecinin geldiği ölü noktaya atıfta bulunan Kouchner, ''Ortadoğu'da durum açıklığa kavuşmadığı sürece bir ilerleme kaydetmek epeyce zor olacak'' ifadesini kullandı.

Monaco'da çevre konulu bir konferansın düzenlenmesinin öngörüldüğünü, ancak bunun bile gerçekleştirilemediğini belirten Kouchner, ''Bu hiç de cesaret verici değil'' dedi.

Akdeniz için Birlik projesi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından 2008'de ortaya atılmıştı. Birlik, çevre, ulaşım, enerji, kültür, eğitim gibi alanlarda somut projeler geliştirerek, 1995'de Barselona'da ortaya atılan ancak hayata geçirilemeyen Avrupa-Akdeniz işbirliğini canlandırmayı amaçlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...