Tekneler battıktan sonra bir İtalyan kuru yük gemisi tarafından kurtarılan Mali ve Senegalli 9 göçmen, bu sabah Sahil Güvenlik’e ait bir botla İtalya’nın Lampedusa Adası’na getirildi.

İtalyan yetkililere bilgi veren göçmenler, kendilerinin de içinde bulunduğu, birinde 105 diğerinde 107 kişi olan iki teknenin 8-9 metreyi bulan dalgalar arasında kalarak, Libya yakınlarında battığını söyledi.

İtalyan basınının aktardığına göre, 200 kişinin öldüğünü aktaran göçmenler, 4 teknenin aynı anda Kuzey Afrika’dan yola çıktığını, içinde 100 kadar göçmenin bulunduğu bir teknenin ise halen kayıp olduğunu belirtti. BM yetkilileri söz konusu teknedeki 100 kişinin de hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtti.

İçinde 105 göçmen bulunan bir diğer teknede dün 29 kişi donarak ölmüş, kurtarılan diğerleri ise Lampedusa Adası’na getirilmişti.

Birleşmiş Milletler 100’ü aşkın göçmenin hala kayıp olduğunu belirtiyor. Bunların büyük kısmının, Suriye’deki savaştan kaçan mülteciler olduğu sanılıyor.

Dün 29 kaçak göçmen donarak yaşamını yitirmişti. Diğerleri İtalya'nın Lampedusa Adası'na getirilmişti. 
Dün 29 kaçak göçmen donarak yaşamını yitirmişti. Diğerleri İtalya'nın Lampedusa Adası'na getirilmişti. 

"BÜYÜK BİR TRAJEDİ"

BM Avrupa Mülteciler Yüksek Komiserliği müdürü Vincent Cochetel büyük bir trajedi ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William Lacy Swing, "Şu an yaşananlar bir trajediden çok fazlası, bir suç. İnsan kaçakçıları cezasız kalıyor. Yüzlerce insan bu şekilde hayatını kaybediyor. Dünyanın artık harekete geçmesi lazım" dedi.

Kurtarılanlar arasında yalnız seyahat eden üç çocuğun bulunduğu, göçmenlerin Senegal, Gambiya, Nijer, Mali, Moritanya, Gine ve Fildişi Sahili'nden Avrupa'ya gitmek için Libya'ya gelen kişilerden oluştuğu belirtildi.

PAPA'DAN ÇAĞRI 

Katoliklerin dini lideri Papa Françis de, inananlarla bir araya geldiği geleneksel Çarşamba kabul gününde, göçmen trajedilerine değindi.

Hayatını kaybedenler için dua ettiğini söyleyen Papa Françis, bir daha bu tür olayların yaşanmaması için dayanışma çağrısı yaptı.