KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tepkilere yanıt verdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kamplara bölünüp birbirimizi suçlamanın bir anlamı yok" ifadelerini kullandı.

Haberler 14.10.2019 - 22:09

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tepkilere yanıt verdi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barış Pınarı Harekatı’na yönelik açıklamasında yer alan görüşlerinin doğru algılanmadığını belirterek kendisine yöneltilen eleştirilerde de içeriğin kasten çarpıtıldığını savundu.

Yoğun tepkiler üzerine açıklama yapan Mustafa Akıncı, “Türkiye’nin çok çektiği terör belasından kurtulması kuşkusuz hepimizin ortak arzusudur bununla birlikte Suriye topraklarında 10’uncu yılına girmek üzere olan savaşların da artık son bulma zamanıdır” dedi.

Türkiye’nin sınırlarını güvende hissedebileceği bir sonuç alınmasının gerekli olduğunu vurgulayan Akıncı, bölgedeki tüm halkların barış ve huzur içinde yaşayabilecekleri bir düzenin de diyalogla kurulmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Haksız ve yaralayıcı eleştirilere maruz kaldığından yakınan Akıncı, “Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu? Bunun suçlanıp karalanması kime ne kazandırır” diye sordu.

Diplomasi ve diyalog ihtiyacının terör örgütlerine yönelik bir çağrı gibi yansıtılıp bunun üzerinden siyaset yapıldığını kaydeden Akıncı, bilinçli çarpıtmalarla konuyu tırmandıranları sağduyuya davet etti, “Kamplara bölünüp birbirimizi suçlamanın bir anlamı yoktur” dedi.

Türkiye’yle tarihten gelen kardeşlik bağlarına büyük önem verdiklerini belirten Akıncı Kıbrıs Türk halkının bugüne gelmesinde Türkiye’nin desteğinin de önemini vurguladı.

Şehitlere rahmet yararlılara acil şifalar dileyen Akıncı, Türkiye ve bölgenin bu zor dönemden barış içinde çıkmanın yolunu bulacağını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...