İlişkili Haberler

Türkiye’nin sürece verdiği katkının önemine de işaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Ocak’ta yapılacak 5’li konferansa katılacağını açıklamasından memnuniyet duyduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Akıncı, gerekli ortamın oluştuğunu ve bu nedenle Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinin kendisi ile Cenevre’de olması yönündeki davetinin baki olduğunu ifade etti.

 
Brüksel'deki temasları sırasında, Türk tarafının süreçle ilgili perspektif ve yapıcı tutumunun bir kez daha altını çizme şansı bulduklarını belirten Mustafa Akıncı, büyük resme odaklanıldığında olası bir çözümün tüm tarafların faydasına olacağının artık görülebildiğini ifade etti. 
 

Kıbrıs’ın dışına taşan, bölgeye yeni bir örnek sunan ve Avrupa’nın da desteğini alan bir çözümünden bahsedildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, bu bağlamda Kıbrıs Türkü’nün sürece sağladığı olumlu katkının da taktir gördüğünü söyledi.

 
Brüksel temasları sırasında, Kıbrıs Türkünün Avrupa Birliğine hazırlanması gerektiğinin de konuşulduğunu belirten Mustafa Akıncı, bu konuda yapılan çalışmalar olduğunu ancak, hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

 
Konuşmasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’le gerçekleştirdikleri ikili görüşmeye de değinen Cumhurbaşkanı, Junker’in, daha önce söz verdiği gibi, olası bir çözümde, Avrupa Birliği’nin maliyet konusunda katkı sağlayacağını teyit ettiğini söyledi.

 
Akıncı, AB tarafından bunun yazılı bir açıklamayla da teyit edilmesinin, memnuniyet verici olduğunu belirtti.

 
Cumhurbaşkanı Akıncı, maliyet konusunda büyük hayaller içerisine girilmesinin doğru olmayacağına dikkat çekerek, “Uluslararası katkı olacak. Ancak tüm katkıyı onlardan bekleyemeyiz. Ama Avrupa Birliğinin katkısı da sürece ivme katacaktır” diye konuştu. 
 

Avrupa Birliğinin beşli konferansta bir şekilde bulunmak istediğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, 12 Ocak’tan itibaren garantörlerin konferansa dahil olacaklarını, Avrupa Birliğinin de, 12 yıl önceki gibi, Bürgenstock formatındaki bir statüyle, konferansta bulunmasının bir sorun yaratmayacağını ifade etti.

 
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bir çözümü muhatabımız olan Rum halkı için de istediğimizi, anlatma ve anlayış görme fırsatımız oldu” diye konuştu.

 
Temasları sırasında, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin de gündeme geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, TC-AB ilişkilerine verdikleri önemin altını çizdiklerini söyledi.

 
Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden kopmasını değil ilişkilerin daha ileri noktaya taşındığını görmekten yana olduklarını belirtti.

 
Cumhurbaşkanı Türkiye’nin müzakere sürecine verdiği desteğin önemine işaret ederek, 12 Ocak’taki 5’li konferansa Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağının açıklanmasının, bu desteğin teyit ettiğini ve Türkiye’nin çözüm arzusunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti.

 
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Biz tüm aktörlerimizle birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Ama nihai kararı verecek olan Kıbrıs Türk ve Rum halkalarıdır” dedi.

 
Mustafa Akıncı,12 Ocak’taki Konferans’a, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağının açıklanmasıyla, Türkiye’nin, Kıbrıs’ta olası bir çözüme verilen önemin bir kez daha teyit edildiğini söyledi. 
 
Mustafa Akıncı, Yunanistan Başbakanı Alexsis Çipras’ın da yakın bir gelecekte konferansa katılacağını açıklamasını beklediğini de sözlerine ekledi.