AKPM Başkanı ilk kez Türk olacak

AKP Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu gelecek yıl Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığına aday olacak. Çavuşoğlu'nun başkanlığa seçilmesi yüksek ihtimal.

30.09.2009 - 12:54

AKPM Başkanı ilk kez Türk olacak

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) başkanılığına gelecek yıl bir Türk parlamenter seçilecek.

AKPM'de Avrupa Demokratlar Grubu'nda gelecek yıl AKPM başkanlığı için kimin aday gösterileceği konusunda bugün seçim düzenlendi.

AKPM Türk Heyeti Başkanı ve AKP Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, yarışı İngiliz milletvekilinin açık farkla önünde tamamladı.

Grup içinde yapılan seçimde Çavuşoğlu 29, İngiliz parlamenter David Wilshire 21 oy aldı. Bu sonuçla, Çavuşoğlu'nun gelecek yıl yapılacak seçimlerde grubun adayı olması kesinleşti.

AKPM içinde siyasi gruplar arasında yapılan ''centilmenlik anlaşması" gereği, AKPM Başkanı, gelecek yıl Avrupa Demokrat grubundan seçilecek.

Avrupa Konseyi kaynakları, Çavuşoğlu'nun gelecek yıl AKPM başkanlığına getirilmesine kesin gözüyle bakıyor.

Çavuşoğlu'nun seçimi ile AKPM tarihinde ilk kez bir Türk parlamenter AKPM başkanlığı yapacak.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU KİMDİR?
1968 Alanya doğumlu olan Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, burs kazanarak ABD'deki Long Island Üniversitesi’nde ekonomi üzerine yüksek lisans yaptı. 1993’te Bilkent Üniversitesi’nde doktora programına başladıktan sonra İngiltere'deki, London School of Economics'te Avrupa Birliği bursu kazanarak “Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma” konusunda doktora çalışması yaptı.

İlk kez 2002 Türkiye genel seçimlerinde Antalya Milletvekili seçilen Çavuşoğlu, 2007’de de aynı bölgeden milletvekili oldu.

Çavuşoğlu İngilizce, Japonca ve Almanca biliyor.

AKP Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Vekili olan Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Başkanlığını da yürütüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...