AKPM'den PKK'ya kınama

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, PKK ve ETA gibi terör örgütlerine finansal destek sağlanmasını engelleyecek uluslararası hukuksal mekanizma yaratılması çağrısında bulunmaya hazırlanıyor.

05.10.2010 - 12:12

AKPM'den PKK'ya kınama

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) bugün Strasbourg'da oylayacağı bir kararda, PKK ve ETA gibi terör örgütlerine finansal destek sağlanmasını engelleyecek uluslararası hukuksal mekanizma yaratılması çağrısında bulunacak.

İspanyol parlamenter Pedro Agramunt Font de Mora tarafından hazırlanan "Avrupa'da aşırı akımlarla mücadele" başlıklı raporun karar taslağında, Avrupa topraklarında fon toplayıp geldikleri ülkelerde terör eylemi düzenleyen örgütler olduğu belirtilip, bu örgütlere örnek olarak PKK, ETA ve İran Halkının Mücahitleri gösteriliyor.

AKPM bu çerçevede özellikle PKK ve ETA tarafından son zamanlarda düzenlenen terör eylemlerinin endişe verici olduğunu dile getiriyor.

PKK'ya raporun "bölücülük" kısmında yer veriliyor. Raporun bu bölümünde, "bölücü hareketlerin çoğu zaman, ETA, PKK ve IRA örneklerinde olduğu gibi, biri terör örgütü olarak tanınan ve normal olarak yasaklanmış olan askeri kanat, biri de çoğu zaman siyasi parti olarak kendini tanıtan siyasi kanat olmak üzere iki bileşeni bulunuyor. Bu siyasal kanatların davranış özgürlüğü, hatta kamusal ve siyasal alanda hareket etme ve seçimlere katılma hakkı, yasaları kabul etme ve şiddeti reddetme koşuluna bağlıdır. Örneğin İspanya'da ETA ile bağlantılı bir siyasi parti Batasuna, bu örgütün gerçekleştirdiği şiddet eylemlerini kınamadığı için 2003 yılında yasaklanmıştır" ifadelerine yer veriliyor.

Avrupa'da ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslami köktendincilik ve bölücülüğün tehlikeli boyutlara ulaştığının not edildiği karar tasarısında, aşırı akımlara karşı Avrupa devletleri hukuk devleti çerçevesinde ortak mücadeleye çağrılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...