Albright: Türk dostuyum

Haberler 19.12.2008 - 18:44

Albright: Türk dostuyum

ABD’de 20 ocakta Başkanlığı devir alacak Barack Obama’nın dış politika danışmanlarından Albright, Houston’da Türkuaz Türk Kültür Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Türkiye’nin Houston Başkonsolosu Atilla Üzer ve Teksas milletvekili Al Green ile açılışı yapan Albright, “Dünyada en sevdiğim kent İstanbul” derken, kendisini de “Türk dostu” olarak nitelendirdi.

Çek asıllı Albright, Houston’da Türklerin bir kültür merkezi açmasının ve kendi kültürünün kıymetini bilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin bölgede barış ve istikrar için giderek artan önemde rol oynadığına işaret eden Albright, ABD ve Türkiye’nin, hem bölgede, hem de uluslararası arenada ortak hedefleri olduğunu belirtti.

Teksas Milletvekili Green de Türk asıllı Amerikalıların, Amerikan toplumunun önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Albright, Houston’da ayrıca Gülen Enstitüsü’nün düzenlediği öğle yemeğine katıldı.

Madeleine Albright, özellikle ABD’nin, Irak Savaşı’yla uluslararası alanda zemin kaybı yaşadığını ve bunun Obama yönetimi döneminde düzeltilmesinin “zaman ve sabır” gerektirdiğini söyledi.

Albright, Obama döneminde, demokrasinin dünyada desteklenmesine devam edileceği, ancak zorla dayatılmayacağı mesajını da verdi.

Obama’nın Müslüman olduğu iddialarının seçim döneminde gündeme getirilmesini hatırlatan Albright, İslam ile terörizmi birleştiren yaklaşımlardan rahatsız olduğunu kaydetti. Toplantıya, ABD Teksas milletvekili Al Green ve Sheila Jackson Lee de katıldı.

Sayfa Yükleniyor...