İsrail ile Türkiye arasındaki ‘alçak koltuk’ krizinin mimarı Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ve gelişmesinin, Ortadoğu'nun istikrara kavuşması için önemli olduğunu söyledi.

Brüksel'de NTV’nin sorularını yanıtlayan Ayalon, İran'a yönelik izolasyonun sürmesi gerektiğini de savundu.

Ayalon, bunun Ortadoğu'nun istikrarı için de önemli olduğunu kaydetti.

Ayalon, Türkiye – İsrail ilişkileriyle ilgili şunları söyledi:

"İki ülke doğalk müttefiktir. Geçmişte çok önemli ilişkilerimiz vardı. İnanıyorum ki gelecekte de ortak çıkarlara dayalı olarak iyi ilişkilerimiz olacaktır. Bu çerçevede insanlar arasında iletişimi, turizmin teşvikini sağlamamız son derece önemli.

İsraillerin Türkiye'ye Türklerin İsrail'e gitmesini sağlamamız gerekiyor. Kültürel değişim programları ile ticaret ve yatırımların devam etmesi gerekiyor. İnanıyorum ki bu sayede siyasi ilişkiler de düzene girer. Ortadoğu'da gördüğümüz değişikliklerle ilgili İsrail-Türkiye ilişkileri istikrar için bir mihenk taşı oluşturabilir."

İRAN’A YAPTIRIMLAR
"Ortadoğu'daki değişim sürecinin ardından barışçıl rejimlerin iktidara gelmesini umuyoruz" diyen Ayalon, İran'ı nükleer programdan caydırmak için uluslararası yaptırımların sürmesi gerektiğini kaydetti.

Ayalon, "İran siyasi, ekonomik ve sosyal açıdan çok kırılgan bir ülke oldu. Yaptırımlar acı veriyor. Halk da uzlaşmaz ve saldırgan bir tutum sergileyen İran yönetiminin davranışının bedelini ödediklerinin bilincinde. Yasadışı nükleer programı için harcanan milyar dolarlar ile Hizbullah ve Hamas gibi terörist faaliyetlerin finansmanı için harcanan paralar yoksul halktan alınıyor. İran'ın diplomatik ekonomik ve sosyal olarak izolasyonu devam etmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.