NTV

Alevilerden Erdoğan'a Fransa boykotu

Dünya

Fransa'da yaşayan Aleviler, Başbakan Erdoğan'ın Paris'e yapacağı ziyareti boykot etme kararı aldı.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF), Alevilerin Türkiye Cumhuriyeti devletinden beklentilerinin yerine getirilmemiş olması nedeniyle, Başbakan Erdoğan'ın 7 Nisan Çarşamba günü Paris'te Fransa'daki Türk topluluğuyla düzenleyeceği toplantıya katılmayacağını duyurdu.

İlişkili Haberler


Fransa'daki Alevi kuruluşlarının çatı örgütlenmesi olan FUAF, 2 Ekim 2007 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 Eylül 2009'da da TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'yla Strasbourg'da bir araya gelmiş ve Ankara'dan beklentileri konusunda dosyalar iletmişti.

FUAF, Türk hükümetinden, AİHM'nin zorunlu din derslerinin kaldırılmasına ilişkin hükmünün uygulanmasını, Alevi köylerine cami inşasının durdurulmasını, cemevlerine Alevi inanç merkezi olarak yasal statü tanınmasını, Madımak otelinin "utanç" müzesine dönüştürülmesini ve Fransa'da yaşadığı iddia edilen Sivas "katillerinden" Cafer Erçakmak'ın Türkiye'ye iadesi için çalışma başlatılmasını istiyor.

Başbakan Erdoğan'ın Fransa'da dokuz aydır devam eden Türkiye Mevsimi'nin kapanış töreni için 6 Nisan'da Paris'e gelmesi bekleniyor. Erdoğan bu çerçevede Türkiye Mevisimi'nin kapanışı için 6 Nisan akşamı Versailles Şatosu'nda sunulacak "Müsenna" adlı barok operayı izleyecek.

Erdoğan, 7 Nisan öğleden sonra Fransız İşadamları Derneği MEDEF'in düzenlediği bir toplantıya katıldıktan sonra, akşam saatlerinde 7 bin kişi kapasiteli konser ve gösteri salonu Zenith'te Fransa'daki Türk topluluğuyla bir araya gelecek. Erdoğan'ın bu toplantısına Fransa'daki Türk derneklerinin birçoğu davet edildi.