Yangının, kent çevresindeki ormanlık alana ulaştığını ulaştığını belirten yetkililer, Los Angeles Milli Parkı'nda halen 5 ekibin yangını söndürmek için mücadele ettiğini, başarılı olmalarının uygun hava koşullarına bağlı olduğunu söyledi.

İlişkili Haberler


Şimdiye kadar 425 kilometrekarelik bir alanı yakıp geçen yangın, yaklaşık 12 bin evi ve iletişim merkezlerini de tehdit ediyor. Kentin kuzeydoğusundaki banliyöler ise rüzgarın olmaması nedeniyle şimdilik tehlikeyi atlattı.

Gökyüzünü kaplayan dumanlar Los Angeles'ın havasını olumsuz etkilerken, dumanlar kentin yamacında yer alan Hollywood yazısı yakınında da görülmeye başlandı.

Orman idaresi yetkilileri, ''yangın her yerde. Yıllarca yangın görmemiş olan kanyonlar bile alevler içinde'' dedi.

5 KİŞİ ÖLDÜ
Yangın nedeniyle yaralanan veya halen tehdit altında olanların sayısı henüz bilinmezken, hafta sonundan itibaren geçen sürede yangının tehdit ettiği evlerini terk etmeyen 2'si küvete sığınan bir çift olmak üzere 3 kişinin alevlere yakalandığı, ayrıca Pazar günü de 2 yangın söndürme görevlisinin öldüğü biliniyor.

Yangının kent yakınındaki Wilson Dağı'na ulaşmasını engellemeye çalışan söndürme ekiplerinin çalışması sürerken, yaklaşık yarım mil uzaktaki yangının 20 civarında televizyon, radyo ve cep telefonu yayım kulesinin bulunduğu tepeye ulaşması durumunda bölgede cep telefonları, radyo ve televizyon yayınlarının kesilmesi tehlikesi de bulunuyor.

Tepede ayrıca yaklaşık 100 yıllık Wilson Dağı Gözlemevi de yer alıyor. Söz konusu gözlemevindeki teleskoplar ve uygulanmakta olan üniversite programlarının mali değerleri ise milyonlarca dolarla ölçülüyor.

Bölgede 2 bin 500'ü aşkın görevli yangınla mücadelede ön hatta çalışırken, 20 helikopter ve hava tankeri de yangına havadan müdahale etmeye çalışıyor. Yangına havadan müdahaleye, Kanada'dan gelen ve daha fazla su taşıyabilen 2 Super Scoopers uçağının da gün içinde katılması bekleniyor.