NTV

Aliyev: Ermenistan uzlaşmaya yanaşmıyor

NTV Haber

Dünya

Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanacak protokole paralel olarak yürütülen Azerbaycan - Ermenistan görüşmelerinden, olumlu sonuç alınamadığı açıklandı.

Türkiye ile Ermenistan, 10 Ekim Cumartesi günü İsviçre’de iki protokole imza atacak.

Tarihle ilgili ilk açıklama İsviçre Dışişleri Bakanılığı’ndan gelmiş ancak daha sonra bu bilgi geri çekilmişti. Türk Dışişleri, 10 Ekim tarihini doğrularken, bu sürece paralel yürüyen Ermenistan - Azerbaycan görüşmelerinden olumlu sonuç alınamadığı açıklandı.

Yukarı Karabağ sorunu için dün Moldova’nın başkenti Kişinev’de biraraya gelen Azeri ve Ermeni liderlerin görüşmesinden olumsuz haberler geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, olumlu sonuç elde edemediklerini açıkladı. Bu durumun, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanacak protokolü etkiliyebileceği yorumları yapılıyor.

Aliyev, görüşmede ilerleme sağlanmamasından Ermeni tarafının sorumlu tutan Aliyev, 'uzlaşmaya yanaşmıyorlar' dedi.

"TÜRKİYE'YE İNANIYORUZ"
Ankara'nın, "Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan'la protokoller Meclis’te onaylanmayacak. Böylece sınırlar açılmayacak" açıklamasını hatırlatan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Türkiye'ye inandıklarını söyledi.

"Sadece bu koşullar çerçevesinde bölgede kapsamlı işbirliği ortamı oluşabilir. 'Türkiye - Ermenistan sınırı açılırsa bu konu Karabağ sorunun çözümüne de olumlu etki yapar’ diyorlar. Ben buna katılmıyorum" diyen Aliyev, bu durumda, Erivan'ın Bakü karşısında tutumunu daha da sertleştirececeğini savundu.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in öncülüğünde 7. kez masaya oturan Aliyev iel Sarkisyan'ın, tarihi belli olmamakla birlikte Moskova’da yine biraraya gelecekleri ifade edildi.