Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun barışçıl yollarla çözümünde arabuluculuk üstlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanları Bernard Fassier (Fransa), Matthew Bryza (ABD) ve Yuri Merzlyakov'u (Rusya) kabul etti.

Çeşitli temaslar için Bakü'de bulunan AGİT Başkanının Özel Temsilcisi Anjey Kaspshik'in de katıldığı görüşmede, Karabağ ile ilgili müzakerelerdeki son durum ele alındı.

Ermenistan'dan Bakü'ye gelen AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının Bakü'deki temaslarını tamamladıktan sonra tekrar Erivan'a geçmeleri bekleniyor.

Öte yandan, Azerbaycan'ın Rusya Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu ve Ermenistan'ın Rusya Büyükelçisi Armen Smbatyan'ın barış ziyareti amacıyla işgal altındaki Karabağ'a girmeleri bekleniyor.

Yerel televizyon kanalı ANS'ye konuyla ilgili açıklama yapan Bülbüloğlu, söz konusu ziyaretle ilgili görüşmelerin bir kaç aydır yürütüldüğünü belirterek, ancak ziyaretin tarihinin henüz belli olmadığını kaydetti.

Bülbüloğlu, Yukarı Karabağ sorunun çözümüne yönelik, Karabağ'ın Azeri ve Ermeni toplumları arasında bu gibi ziyaretlerin örgütlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Buna benzer bir ziyaret Azerbaycan ve Ermenistan aydınları tarafından 2007 yılında gerçekleştirilmişti.

ATEŞKES İHLALLERİ
Öte yandan, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'a bağlı silahlı güçlerin Azeri-Ermeni cephe hattında ateşkes ihlallerinde bulunduklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, işgal altındaki Terter ve Hocevend bölgelerinde yerleşen Ermeni güçlerinin, aynı bölgede bulunan Azeri güçlerine ateş açtıkları kaydedildi.

Açıklamada, dün akşam ve bugün sabah saatlerinde yapılan ateşkes ihlallerin karşı ateş açılarak sona erdirildiği, bu süreçte can kaybının olmadığı belirtildi.