Aliyev: Rusya stratejik ortağımız

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Rus Devlet Başkanı Medvedev ile bir araya geldi.

Anadolu Ajansı 17.04.2009 - 14:37

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya'nın Azerbaycan'ın "stratejik ortağı" olduğunu söyledi.

Rusya'yı ziyaret eden Aliyev, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşmesinin başında yaptığı açıklamada, "İki devlet arasındaki ilişkilerin olumlu şekilde gelişmesinin başlıca nedeni, iki ülke liderleri arasındaki iyi ilişkilerdir" dedi.

Aliyev, Rusya'nın Azerbaycan'ın "dostu, komşusu ve stratejik ortağı" olduğunu belirterek, "Biz bu ilkelere dayanarak ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Küresel krizden dolayı ikili ticaret hacmi biraz geriledi, ancak bu yıl sonunda ticaret hacminin 3 milyar doları geçeceğini umuyoruz" diye konuştu.

Medvedev de yaptığı konuşmada, Bakü ile ilişkileri sürekli üst seviyede tutmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Devamlı, düzenli şekilde görüşüyoruz ve iki ülkeyi ilgilendiren konuları ele alıyoruz" ifadesini kullandı.

Rusya ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin geçen yıl bir önceki yıla nazaran yüzde 40 oranında arttığına işaret eden Medvedev, "Bu yıl zor olacak. Temel amacımız ulaştığımız noktayı muhafaza etmek. Biz sadece enerji kaynakları alışverişinde değil, ticaret hacminde de önemli başarılara ulaştık" dedi.

Rus İnterfaks ajansı, görüşme sırasında enerji konuları, özellikle de Azeri doğal gazı satışının ele alınacağını duyurdu.

Aliyev ve Medvedev, yaptıkları kısa açıklamadan sonra, önce baş başa, ardından da heyetler arası görüşmelere geçecekler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...