Aliyev: Türkiye'nin sözüne güveniyorum

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye-Ermenistan arasındaki görüşmeler ile ilgili olarak Türkiye'nin sözüne güvendiğini söyledi.

15.07.2009 - 10:27

Aliyev: Türkiye'nin sözüne güveniyorum

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Londra’ya gerçekleştirdiği ziyaretin son gününde Türkiye-Ermenistan ilişkilerini değerlendirdi.

Aliyev, Dağlık Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan’la sınırın açılmayacağını duyuran Türkiye’nin sözüne güvendiğini söyledi.

Komşu devletlerle ilişkilerde içişlere karışmama prensibini temel aldıklarını vurgulayan İlham Aliyev, "Azerbaycan olarak Ankara-Erivan temaslarına karışmıyoruz. Fakat başta toprak bütünlüğü prensibi olmak üzere bizim de bir takım milli çıkarlarımız mevcuttur. Bu koşullarda tutumumuza verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Ankara’nın Ermenistan’la sınır konusundaki güvencesinin süreceğini umuyorum" şeklinde konuştu.

NABUCCO’YA DOĞAL GAZ VEREBİLİRİZ
Ankara’da imzalanan hükumetlerararası ‘Nabucco’ anlaşması konusuna da değinen Azerbaycan lideri, ileride bu proje kapsamında da doğalgaz ihracatı gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Aliyev, "Eğer inşaatı tamamlandıktan sonra ‘Nabucco’ hattı ekonomik açıdan Azerbaycan’ın çıkarlarına uygun olduğunu kanıtlarsa, tabii ki, bu rotadan da doğalgaz satışı gerçekleştirebiliriz. Gerekli doğalgaz rezervimiz zaten mevcuttur’ dedi.

Azeri lider, sene sonuna dek Türkiye’ye 7 milyar metreküp doğalgaz satılacağını söyleyerek, "Dikkat ederseniz, Türkiye’ye verdiğimiz doğalgazın bir kısmı Yunanistan’a ihraç ediliyor. Dolayısıyla pazarlara çıkış yollarının artması Azerbaycan olarak çıkarımıza uygun düşüyor" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...