Allende’nin mezarı açıldı

Eski Şili Devlet Başkanı’nın darbe sırasında öldürülüp öldürülmediği 38 yıl sonra ortaya çıkacak.

Anadolu Ajansı 23.05.2011 - 15:48

Allende’nin mezarı açıldı

Şili'nin eski Sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende'nin, 11 Eylül 1973'deki darbe günü öldürüldüğünün mü yoksa intihar mı ettiğinin tespit edilebilmesi için başlatılan adli bir soruşturma çerçevesinde, mezarı açılarak cenazesi çıkarıldı.

Basın mensupları, Latin Amerika solunun efsanevi isminin ölümü konusunda şubat ayında açılan soruşturma çerçevesinde, Allende'nin başkent Santiago'nun merkez mezarlığındaki mezarının açıldığını belirttiler.

Şili'de 1970'de devlet başkanlığına seçilen ilk Marksist yönetici olan Allende, 65 yaşında, 11 Eylül 1973'te General Augusto Pinochet tarafından yapılan askeri darbede silahlı kuvvetler tarafından bombalanan Santiago Moneda'daki devlet başkanlığı sarayında mermiyle vurularak ölmüştü.

Ölümüne neden olan silah ve mermiler hiçbir zaman bulunamazken, dul eşi ve kızları Allende'nin cenazesini hiç görmemişti.

Allende’nin bu fotoğraf çekildikten dakikalar sonra öldürüldüğü iddia ediliyor. Allende’nin bu fotoğraf çekildikten dakikalar sonra öldürüldüğü iddia ediliyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...