NTV

Allkollü sefere çıkan pilot ve mürettebata hapis cezası

Anadolu Ajansı

Dünya

Norveç'te mahkeme, yardımcı pilot ve mürettebatı, sarhoş olarak sefere çıktıkları gerekçesiyle hapse mahkum etti.

Norveç'te airBaltic Havayollarına ait bir uçağın yardımcı pilotu ve mürettebatına, uçuştan önce alkol aldıkları gerekçesiyle hapis cezaları verildi.

BBC'nin haberine göre, uçuştan birkaç saat önce viski ve bira içtiğini kabul eden Letonyalı yardımcı pilot 6 ay, 2 uçuş personeli de 45 ve 60 gün hapis cezalarına çarptırıldı.

Uçağın 38 yaşındaki yardımcı pilotuna yapılan testin, kanındaki alkol seviyesinin yasal limitin 7 kat üzerinde olduğunu gösterdiği açıklandı.

Yardımcı pilot çıkarıldığı mahkemede, uçuş ekibindeki arkadaşlarıyla iki şişe viski içtiklerini, kendisinin daha sonra içmeye devam ettiğini söyledi.

7 Ağustos'ta öğleden sonra alkol almaya başladıklarını, akşam saatlerinde içmeyi bırakmak istediklerini, ancak ardı ardına gelen uçuşlar nedeniyle yorgun olduklarından kontrolü kaybettiklerini savunan yardımcı pilotun ertesi sabahki Oslo-Girit seferinden 4 saat önce bira içtiğini kabul ettiği öğrenildi.

SUÇUNU KABUL EDİNCE CEZA DÜŞTÜ

Yardımcı pilota önce 8 ay hapis cezası verildiği, cezanın daha sonra sanığın suçunu kabul etmesi nedeniyle 6 aya indirildiği kaydedildi.

AirBaltic Havayolları, 4 çalışanının gözaltına alınmasının ardından "güvenlik anlamında hayati önem taşıyan personele" işe başlamadan önce yapılan alkol testlerinin artırılmasını kapsayan bir dizi yeni güvenlik önlemleri almaya başladı.

ALKOL KOKUSUNDAN ANLADILAR

Norveç polisi isimsiz bir ihbar üzerine mürettebata alkol testi yapmıştı.

Yolcular, mürettebatın nefesinin aşırı derece alkol koktuğunu hissedince durumu hemen polise bildirmiş, tam kalkmak üzere olan uçağa gelen polis, yardımcı pilotun yanı sıra mürettebatı sorgulamak üzere karakola götürmüştü. Mürettebatın alkollü olması sebebiyle Oslo'dan, Girit adasına 109 yolcuyla gerçekleştirilecek uçuş iptal edilmişti.

YASAL LİMİTİN 2 KAT ÜSTÜ

Uçağın 50 yaşındaki kaptan pilotu ise 17 Eylül'de mahkemeye çıkacak. Kaptan pilotun kanındaki alkol seviyesinin de, yasal limitin 2 kat üzerinde olduğu belirtiliyor. Pilot, hakkındaki suçlamaların bazılarını reddediyor.