Alman Bakan: Militanlar bizden olmayabilir

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Pakistan'da öldürülen ve Alman oldukları iddia edilen militanların Türk asıllı Alman ve Alman uyruklu olduklarıyla ilgili şüpheleri olduğunu söyledi.

Haberler 06.10.2010 - 17:32

Alman Bakan: Militanlar bizden olmayabilir

Pakistan'ın kuzeyinde ABD insansız uçaklarının saldırısı sonrasında 8 militan öldürülmüştü. Militanların uyruklarıyla ilgili sürekli çelişkili haberler gelmiş, öldürülen 4 militanın Türk asıllı Alman vatandaşı olduğu iddia edilmişti. Saldırının üzerinden iki gün geçtikten sonra ilk defa Almanya resmi bir açıklama yaptı.

Hurriyet.com.tr'nin haberine göre İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, öldürülen militanların uyruklarıyla ilgili soru işaretleri bulunduğunu açıkladı. De Maiziere insansız uçaklarla yapılan bir saldırıda, öldürülen militanların kimliklerinin tespit edilmesinin zor olduğunu belirtti.

Alman Deutschlandfunk radyosuna konuşan Alman Bakan, "Burada tuhaf olan durum şu; önceki gün saldırı, ulaşılması çok zor olan bir bölgede insansız uçaklarla yapıldı. Aynı anda militanların kimliklerinin belli olması, açıklanmaya muhtaç bir durum" dedi.

De Maiziere, Pazartesi akşamı saldırı olduktan sonra Pakistan istihbarat örgütünün 8 İslamcı Alman militanın öldürüldüğünü, bunlardan 3'ünün Türk asıllı, 5'inin de etnik Alman olduğu açıklaması yaptığını hatırlattı.

Thomas de Maiziere, El Kaide ve İslamcı örgütlerin Almanya'da terör saldırısı düzenlemesiyle ilgili büyük bir tehlike olduğu yönündeki açıklamaları ise "farazi" olarak değerlendirdi. Alman İçişleri Bakanı, Afganistan-Pakistan sınırındaki hareketlilikle ilgili değişik kaynaklardan "birçok bilgi" alışverişi olduğunu belirtti.

Pakistan-Afganistan sınırında Alman militanların saldırıda öldürüldüğü haberleri dünya basınında yer aldığında, Alman yetkililer bu haberlere mesafeli yaklaşmış, resmi açıklama yapmaktan kaçınmışlardı.

Sayfa Yükleniyor...