Alman Bakan Schaeuble: Müslüman göçmenler bizim için şans

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Kilise'ye yönelik tartışmalı sözlerinin ardından bu kez ülkedeki Müslümanları öven ifadeler kullandı. Schaeuble Müslüman göçmenlerin ülke için şans olduğunu belirtti.

DW Türkçe 25.05.2017 - 12:14

Alman Bakan Schaeuble: Müslüman göçmenler bizim için şans

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Almanya'da sayıları artan Müslümanları bir şans olarak gördüğünü ifade etti. İslam'da "misafirperverlik" ve "hoşgörü" gibi insani değerlerin olduğunu belirten Alman Bakan, Almanya'daki Hristiyanların ve diğer tüm insanların Müslümanlardan öğrenebilecekleri olduğunu söyledi.

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Schaeuble, "İslam Almanya'ya ait mi?" sorusuna ise "Gerçekleri tanımak gerekir" yanıtını verdi.

Almanya'da İslam'ın şekillendirdiği ülkelerden çok sayıda kişinin yaşadığını söyleyen Bakan Schaeuble, "anayasal düzene uygun yaşamak için bu insanlarla nasıl birlikte yaşanacağına dair yine bu insanlarla diyalog kurulması gerektiğini" ifade etti.

Schaeuble, "İslam Almanya'nın bir parçasıdır" cümlesinin arkasında durduğunu belirterek, bu tanımın gerçekçi olduğunu söyledi. Bu tanımı tartışmaya açanların, gerçekliği tartışmaya açtıklarını ve açanların da "yararlı" politikacılar olmadıklarını söyledi.

CDU'lu bakan aynı zamanda dinlerin fanatikleşmesinin ve şiddete yönelmesinin yanlış yorumlamalar sonucu olduğunu belirterek, dünya dinlerinin “diğerlerini kardeş olarak görme” mesajını verdiklerini ifade etti.

BAKAN TARTIŞMA BAŞLATMIŞTI

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble kısa süre önce yaptığı bir açıklama ile tartışma başlatmıştı. Bakan, Kilise'nin siyasete olan tutumunu eleştirmiş, Kilise'nin dünyevi sorunlarda "gerçekleri tek başına sahiplenemeyeceğini" belirtmişti.
“Demokrasilerde herkesin fikrini söyleme hakkına sahip olduğuna” dikkat çeken bakan, "Katı inançlarına göre açıklama yapanların bu durumu anlamadıklarını" söylemişti.

Bakan, Deutschlandfunk'a yaptığı açıklamalarda ise ifadelerini biraz yumuşatarak, "Kilise içinde dünyevi sorunlarda inançlarına dayalı argümanlar sunan kişiler bulunduğunu" söyledi.

Sayfa Yükleniyor...