NTV

Alman bakanın başı Afgan halısıyla dertte

Dünya

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel'in Afganistan ziyareti sırasında satın aldığı 9 metrekarelik Afgan halı, ülkede siyasi bir krizin yaşanmasına neden oldu. Muhalefet partisi, Niebel'i vergi kaçakçılığıyla suçladı.

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel geçtiğimiz mart ayında Afganistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Koalisyonun küçük ortağı Hür Demokrat Parti'nin bakanlık kontenjanından hükümette yer alan Dirk Niebel, ziyareti sırasında 1400 dolar karşılığında bir Afgan halısı satın aldı. Kabil'e tarifeli bir seferle giden Alman Bakan, 30 kilogram ağırlığındaki halıyı yanına almak yerine Kabil'deki Almanya Büyükelçiliği'nde bıraktı.

HALI 'İSTİHBARAT' UÇAĞIYLA GELDİ
Bakan Dirk Niebel'in "Afgan halı" skandalı ise şöyle başladı. Almanya İstihbarat örgütü BND Başkanı Gerhard Schindler geçtiğimiz mayıs ayında teşkilata ait bir uçakla Kabil'e gitti. BND Başkanı Gerhard Schindler, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel'in büyükelçilikte bıraktığı halıyı, teşkilatın uçağıyla Berlin'e getirdi. Böylelikle halı gümrükten geçmeden Almanya'ya girmiş oldu.

'BAKAN DERHAL AÇIKLAMA YAPMALI'
Muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD), Bakan Niebel'i 1400 dolara satın aldığı halıyı kaçak yollarla Almanya'ya sokmak ve vergi kaçakçılığı yapmakla suçluyor. SPD Meclis Grub Başkanı Thomas Oppermann, "Bakan Niebel'dan bu konuda acil bir açıklama yapmasını ve doğan zararı nasıl telafi edeceğini kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz" dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA
Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Dirk Niebel'a ait halının BND'nin uçağıyla Berlin'e getirildiği kabul edildi.

Bakan Dirk Niebel, Kabil'den Berlin'e istihbarat örgütü uçağı tarafından getirilen halısı için kargo ücreti de ödemedi.