Alman basını: Akdeniz'de katliam

Alman gazeteleri İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırmasına geniş yer verdi.

Anadolu Ajansı 01.06.2010 - 21:12

Berlin'de yayımlanan B.Z gazete, "Gazze filosuna saldırı dünyayı şoke etti" başlığıyla verdiği haberde, İsrail askerlerinin saldırdığı "Marmara" gemisinde ünlü yazar Henning Mankell, İrlandalı Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Corrigan Maguire'in yanı sıra 6 Alman'ın da bulunduğu belirtildi.

Berliner Kurier gazetesi de, "Akdeniz'de katliam" başlığını kullanarak, İsrail'in saldırdığı yardım gemilerinde 19 kişinin öldüğünü yazdı.

Gemilerde tekerlekli sandalye çimento ve laboratuvarların bulunduğu belirtilen haberde, saldırının dünyada öfkeye yol açtığı, Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisini geri çektiği kaydedildi.

Bild gazetesi ise, "İsrail, Hamas yardımcılarının filosuna saldırdı" şeklinde duyurduğu haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de olayın en hızlı şekilde aydınlatılmasını istediğini ifade etti.

Haberde "dayanışma filosu" olarak nitelendirilen yardım ekibinin, "İsrail'in uyarısına rağmen deniz ablukasını delmek için Kıbrıs'tan yola çıktığı, gemilerde 10 bin ton yardım malzemesinin bulunduğunun iddia edildiği ve bu eylemin Gazze'deki terör rejimini desteklemek için yapıldığı" tezleri savunuldu.

Haberde ayrıca, ikisi ağır olmak üzere İsrail askerlerinin de yaralandığı, yardımı götürenlerin ise İsrail askerlerine karşı kendilerini savundukları belirtildi. Atina, Paris ve Stockholm'de, İsrail'e karşı protestolar yapıldığı belirtilen haberde, BM'nin acil toplandığı, NATO Konseyinin de özel bir oturum yapacağı ifade edildi.

Diğer gazetelerde de, saldırının Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerinin büyük tepkisini çektiği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...