İlişkili Haberler

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Alman aktivistin tutuklanmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Almanya Dışişleri Bakanı, Alman aktivistin tutuklanmasının çok önceden planlandığını iddia etti.

Tutuklamanın uygunsuz ve hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü. Türkiye'nin hukukun üstünlüğü açısından zamanı geriye almak istediğini iddia etti. Gabriel, Türkiye'ye karşı çok sabır gösterdiklerini ve bunun hiç kolay olmadığını söyledi. Alman Bakan, "Türkiye politikamıza yeni bir yön vermemiz gerekiyor. İlişkilere böyle devam edemeyiz. Ankara'daki sorumluların politikaları sonuçsuz kalmayacak" dedi.

Gabriel, tehditlerin olduğu bir ortamda Alman şirketlerinin Türkiye'deki yatırımlarını garanti edemeyeceklerini söyledi. Önümüzdeki günlerde Avrupalı ortaklarıyla Türkiye'nin AB üyeliğini ele alacaklarını belirtti.

Alman vatandaşlarına yönelik Türkiye'ye seyahat tavsiyesini değiştirmekten kaçınmayacaklarını da ifade etti. Sigmar Gabriel, Almanya'daki Türkiye kökenli insanların toplumun önemli bir parçası olduğunu ve Türkiye'deki gelişmeleri görmezden gelemeyeceklerini belirtti.

Gabriel, Türkiye ile gelecekte iyi ilişkiler istediklerini ifade etti "Ancak tango için iki kişi gerekiyor" dedi. Türkiye ile Almanya arasındaki gerginlikte Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da devrede. Jagland, dün akşam, krizin çözümü için Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla aradı.

TÜRKİYE-ALMANYA GERİLİMİ

Büyükada'daki toplantıya katılan Alman vatandaşı Peter Steudtner'in tutuklanması iki ülke arasında yeni bir gelirim yarattı. Önce Almanya Dışışleri Bakanlığı Sözcüsü'nün açıklamalarına , Dışişleri Bakanlığı'ndan ortaya konulan sert tepki. Açıklamada terör örgütlerine kucak açmaktan sözedildi ve Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcü'sünün haddini aşan ifadeler kullandığı belirtildi.


Dışişleri açıklamasında, konuyla ilgili Ankara Büyükelçiliği geçici Maslahatgüzarına bilgi verildiği, aynı konuda Berlin Büyükelçisi'nin de Almanya Dışişleri Bakanlığı'na gittiği belirtildi. Bu görüşmelerin ardından Alman yetkililerin yaptığı açıklamaların diplomatik nezaketsizlik olduğu söylendi . Açıklamalarda Türk yargısına doğrudan müdahale edildiği belirtildi. Türk yargısına hiçbir makam ve mercinin emir veremeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı vurgulandı. "Sözkonusu açıklamalar terör örgütlerine kucak açarak adalet önüne çıkmasını engelleyenlerin hukuka yaklaşımlarındaki çifte standartı bir kez daha ortaya koymuştur" denildi.