Alman Dışişleri Bakanı'na Türkiye uyarısı

Türkiye'deki temasları sırasında AB üyeliğine destek veren Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'ye koalisyonun küçük ortağından uyarı geldi.

Alman Dışişleri Bakanı'na Türkiye uyarısı

Türkiye'nin üyeliğine karşı olan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) Genel Sekreteri Alexander Dobrindt, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'den Ankara ile "gizli bir anlaşma yapmamasını" istedi.

Dobrindt, partisinin Wildbad Kreuth kasabasında yaptığı geleneksel yıllık toplantı vesilesiyle yaptığı açıklamada, Westerwelle'nin başkanlığını yaptığı Hür Demokrat Parti ile hükümet ortağı olduklarını hatırlatarak "Sonuçta cam kırıklarını koalisyonda haftalarca biz temizliyoruz" dedi.

Almanya'nın çıkarlarının uluslararası çıkarların ardında tutulmaması gerektiğini söyleyen Dobrindt, Türkiye'nin üyelik için gerekli siyasi ve ekonomik kriterleri yerine getirmekten çok uzak olduğunu iddia etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwele, Ankara'daki temasları sırasında Türkiye'nin üyelik sürecine destek verirken, koalisyonun küçük ortağı CSU, katılım müzakerlerinin durdurulmasını talep eden bir karar almıştı.

Dobrindt, Alman ARD televizyonunda yayımlanan "Morgenmagazin" adlı programda yaptığı konuşmada ise, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili tartışmada Almanya'nın ve AB'nin çıkarlarının ön planda tutulması gerektiğini belirterek, "Türkiye'nin AB üyeliğinin mümkün olmadığına inanıyoruz. Bunun Türkiye'ye adil bir şekilde söylenmesi gerekir" dedi.

CSU, "Türkiye'ye olası bir AB üyeliği için söz verilmemesi" konusunda uyarıda bulunurken, başkanlığını Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin yaptığı Hür Demokrat Parti (FDP) ise, CSU'nun "dayanılmaz" olduğu açıklamasında bulundu.

ÖZDEMİR: TÜRKİYE'NİN AB ÜYESİ OLACAĞINA İNANIYORUM
Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ise, Hamburger Abendblatt gazetesine yaptığı açıklamada, "Bavyeralı yerel politikacılar Alman dış politikasını belirlememeli. CSU, Avrupa politikasıyla ilgili konuları, bunları daha fazla anlayanlara bırakmalı ve daha az hasara neden olmalı" şeklinde konuştu.

Türkiye ile sürdürülen müzakerelerin kesilmesi isteğinin kabul edilemeyeceğini ve AB ülkelerinin, kriterleri yerine getirdiği takdirde Türkiye'nin AB'ye tam üye olabilmesi hedefi ile bu müzakereleri sürdürdüğünü ifade eden Özdemir, "Bu daha zaman gerektirecek, ancak bu süre içinde AB de Türkiye'yi desteklemeli, CSU gibi önünü kesmemeli" dedi.

Özdemir, Türkiye'nin AB üyesi olacağına kesinlikle inandığını, ancak bunun ne zaman olacağı konusundaki kararın şimdilik gündemde olmadığını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...