Alman istihbaratından yeni dinleme skandalı

Almanya'da dış istihbarattan sorumlu Federal Haberalma Servisi (BND) hakkında yeni iddialar ortaya atıldı.

alman-istihbarat-BND151015.jpg

Avrupa ülkelerini uzun yıllar ABD istihbaratı (NSA) adına izleyen BND'nin, dost ülkeleri aynı zamanda kendi hesabına da dinlediği ileri sürüldü.

BND ile ilgili iddialara "Mitteldeutsche Zeitung" gazetesindeki bir haberde yer verildi. Haberde yer alan iddialar, Federal Meclis'te istihbarat servislerini kontrol etmekle sorumlu Parlamento Kontrol ve NSA Faaliyetlerini Araştırma Komisyonu üyelerine dayandırıldı.

"DOST ÜLKELERE AİT KURULUŞLAR DİNLENDİ"

Buna göre BND dinleme faaliyetlerinde NSA'in belirlediği arama kriterlerini kullanmakla kalmadı. Alman istihbaratı dost ülkeleri izlerken kendi arama kriterlerini de devreye soktu.

"Spiegel Online"ın haberinde, BND'nin AB üyesi ülkelerin diplomatik temsilciliklerini ve dost ülkelere ait kuruluşları dinlediği belirtildi.

"ÖZEL ŞİRKET VE SİYASETÇİLERE TAKİP"

NSA'in Avrupa'daki dinleme faaliyetlerinde BND'yi kullandığı iddiaları bu yılın mayıs ayında gündeme gelmişti. İddialara göre BND Avrupalı özel şirket ve siyasetçileri dinledi. Dinlenen şirketler arasında savunma kuruluşu EADS, helikopter üreticisi Eurocopter ve Fransız kurumlarının bulunduğu iddia ediliyor.

BND'nin NSA'e telefon görüşmeleri ve kısa mesajlar ile ilgili ayda 1,3 milyar meta veri ilettiği ileri sürülüyor.

İSTİHBARAT ŞEFİ'NİN İTİRAFI

BND Başkanı Gerhard Schindler, iddialarla ilgili açıklamasında, "BND olarak uzun süre ve eleştirel yaklaşmaksızın ABD'li partnerimiz NSA'in sorunlu dinleme faaliyetlerine yardımcı olduk" ifadesini kullanmış, kurumun bu alanda kusurlu davrandığını kabul etmişti.

Sayfa Yükleniyor...