Almanya Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Michael Link’in Patriot füzeleriyle ilgili açıklaması Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla yapıldı. 

Link, "Patriot füze savunma sistemleri, muhtemelen Kahramanmaraş kenti yakınlarında konuşlandırılacak. Böylece tezkerenin öngördüğü gibi Patriot'ların Suriye hava sahasına etki etmemeleri sağlanacaktır" dedi.

Almanya'da Federal Meclis'in Türkiye'ye göndereceği Patriot füzeleriyle ilgili kararını da yarın vermesi bekleniyor. Türkiye'ye Patriot füzelerinin gönderilmesine iktidar partisi ve anamuhalefet partisi destek veriyor.

AWACS DA GELECEK
Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere de dün yaptığı açıklamada, Patriot füzeleriyle birlikte erken uyarı uçakları AWACS'ların da Türkiye'ye gönderileceğini söylemişti.

NATO'nun kararının ardından Alman kabinesi, Patriot füzeleri ve Alman askerlerin Türkiye'ye gönderilmesine onay vermişti.

2 BATARYA 400 ASKER
Türkiye'ye 2 Patriot füze bataryası göndermeye hazırlanan Almanya, söz konusu bataryaların sınırdan mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmesi talebinde bulunmuştu. Patriot füze savunma sistemleriyle birlikte, 400 Alman askerinin de Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

NATO dışişleri bakanları, Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemi sevkıyatına 4 Aralık'ta onay vermişti.

HOLLANDA'DAN DA ONAY
NATO dışişleri bakanlarının yeşil ışık yaktığı Türkiye'ye Patriot sevkıyatına Almanya’dan sonra Hollanda’dan da onay gelmişti.